Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Четвер, 28.03.2024, 19:08
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 11 клас

ЛІТНЬО-ОСІННІ СУЗІР'Я
ЛІТНЬО-ОСІННІ СУЗІР'Я
 
Літо і початок осені , мабуть , найзручніший час для спостережень .
Встанемо обличчям на південь .
Зліва від нас - схід , праворуч - захід. Першими на вечірньому небі (крім хіба що. планет і Місяця) з'являються три яскравих зірки , дві з них - високо , поблизу зеніту .
Права - Вега ( a Ліри ) , найяскравіша зірка північної півкулі , ліва - Денеб ( a Лебедя) . Третя Альтаїр ( a Орла ) - знаходиться південніше. Вони являють собою характерну фігуру ( астеризм ), яка легко запам’ятовується - літньо - осінній трикутник , найбільш помітну групу зірок північної півкулі.



Вище за всіх розташований Денеб - найяскравіша зірка в сузір'ї Лебедя , яке формою нагадує хрест , одна лінія якого - тулуб і шия птиці , інша - крила . a α Лебедя знаходиться в її хвості , що відбилося в її назві , Денеб - скорочене від арабського дгенеб ед- дажа жех ( хвіст курки) .

Під лівим " крилом " Лебедя знаходиться сузір'я Ліри з найяскравішої зіркою літнього неба Вегою . Це невелике сузір'я , що складається з чотирьох слабких зірок , розташованих у вершинах чотирикутника . Вега - видозмінене арабське слово вакі - аль - Наср аль - вакі – шуліка, що кидається . У цьому сузір'ї розташована відома планетарна туманність "Кільце " ( M57 ) , видима , правда , тільки в телескоп.

Під сузір'ям Лебедя розташоване сузір'я Орла. Орел - птах бога Зевса - символ панування , слави , перемоги і торжества. Араби дали назву найяскравішої зірку цього сузір'я ель - насрати ель - Таїр -орел, що летить  , звідки і походить слово Альтаїр .

На схід можна розгледіти слабкий ромб зі слабких зірок - сузір'я Дельфіна . Між Лебедем , Орлом і Дельфіном розташовані два невеликих , непримітних сузір'я : Лисичка і Стріла . У Лисичці в телескоп можна відшукати ще одну планетарну туманність під назвою " Гантель " ( M27 ) . Ще одне сузір'я , Щит , знаходиться нижче і правіше Орла. За всіх цих сузір'ям , а також по Стрільцю і Скорпіону проходить Чумацький Шлях - проекція нашої галактики.


-------------------------------------------------- ------------------------------

Правіше Ліри розкинулося сузір'я Геркулес . Знайти його досить важко - опорні зірки " губляться " серед інших . Зірки в центральній його частині утворюють дзеркально повернену букву " К" , а від неї "ростуть" ноги і руки Геркулеса . Під його лівим плечем у невеликий телескоп можна знайти кульове зоряне скупчення М13 , при дуже хороших умовах його можна побачити неозброєним оком у вигляді туманного плямочки 6m . Серед слабких зірок цього сузір'я виділяється зірка третьої величини Рас - Альгеті ( a Геркулеса - його права ступня ) .

Рас - Альгеті розташована поруч з більш яскравою зіркою Рас - Альхаге ( a Змієносця ) . Сузір'я Змієносця , віддалене нагадує п'ятикутник , простягається впоперек небесного екватора і екліптики . Воно ділить ланцюжок зірок сузір'я Змії на Голову (на заході ) і Хвіст (на сході) . Це єдине сузір'я , яке складається з двох ділянок .

Під Змієносцем на самому півдні показався  із-за обрію Скорпіон із червоним Антаресом ( a Скорпіона ) . Тулуб Скорпіона з Антаресом і ланцюжком яскравих зірок хвоста , встромленого в Чумацький Шлях , - помітне сузір'я південного неба . Клешні Скорпіона в даний час " віддані " сузір'ю Терезів , розташованому західніше.

Під літньо - осіннім трикутником , біля самого горизонту , на півдні можна розрізнити сузір'я Стрільця. На древніх картах це сузір'я зображують у вигляді кентавра - напівлюдини - полужеребця , що стріляє з лука. Правда , вся краса цього сузір'я і найбільш цікава частина нашого Чумацького Шляху , на жаль , погано видно в середніх і північних широтах Росії , лише на півдні можна по- справжньому насолодитися цим видовищем . Лівіше , на південному сході сходить сузір'я Козерога.

По сузір'ях Діва, Терези , Скорпіон, Стрілець, Козеріг можна простежити за розташуванням екліптики , яка влітку розташована низько над горизонтом. Сонце буде проходити по екліптиці через ці сузір'я взимку , отже при цьому теж буде знаходитися низько над горизонтом. Влітку низьке розташування екліптики призводить до того , що Місяць поблизу повного місяця завжди знаходиться низько над горизонтом. Те ж відноситься і до інших планет , які при своєму русі серед зірок в даний час проходять через перераховані зодіакальні сузір'я.


-------------------------------------------------- ------------------------------

Коли зовсім стемніє , особливо в південних районах Росії , можна побачити слабку сріблясту смугу Чумацького Шляху , що простягнулася вздовж сузір'я Лебедя до яскравого Альтаїру , у бік хвоста Скорпіона і Стрільця. Зверніть увагу , що , починаючи з голови Лебедя і далі , смуга Чумацького Шляху роздвоюється . Темний провал , який тут починається , пов'язаний з великою кількістю поглинаючої матерії - газу і пилу , - яка загороджує від нас світло далеких зірок , що створюють картину сріблястого світіння Чумацького Шляху.

Велика кількість темної поглинаючої матерії в напрямку сузір'я Стрільця закриває від нас ядро нашої галактики - Чумацького Шляху - основну масу зірок , що концентрується в ньому. За оцінками астрономів , якби пил не загороджує від нас ядро , то це скупчення мільярдів зірок уявлялося б нам сріблястим диском , по яскравості порівнянним з Місяцем.


-------------------------------------------------- ------------------------------

На заході ще видно сузір'я , які видно ввечері навесні - Північна Корона , Волопас з яскравою помаранчевої зіркою Арктур ​​. А над сходом вже підвелися Пегас , Андромеда , Риби, Водолій. Якщо дочекатися глибокої ночі , то останні піднімуться вище. Або те ж саме можна буде спостерігати ввечері , але в листопаді - грудні.
 
 
Категорія: 11 клас | Додав: ponra (15.10.2013)
Переглядів: 3148 | Рейтинг: 5.0/10
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz