Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Вівторок, 23.04.2024, 21:01
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 11 клас

Осінньо -зимові сузір'я
Осінньо -зимові сузір'я

Багато сузір'їв , описаних тут , видно влітку і на початку осені ( Пегас , Андромеда , Персей ) , але максимально високо вони піднімаються в листопаді- грудні. У цей час холод , зазвичай , заважає спостереженням , але зате повітря більш прозоре , ніж влітку. Однак білий покрив снігу в міських умовах погіршує видимість зірок , підсилюючи ефект засвітки неба , оскільки добре відбиває світло ліхтарів.


Встанемо , як звичайно , обличчям на південь . Найпомітніші сузір'я - Кассіопея (майже в зеніті ) , Андромеда , а на самому півдні , низько над горизонтом Кит . Ланцюжок зірок Андромеди вказує на сузір'я Персея . А кілька північніше і на захід - знайомий нам п'ятикутник сузір'я Цефея .

У книзі "Метаморфоз " Овідія ( книга IV) , де викладена історія всіх цих героїв , поміщених нашими предками на небо, розповідається: Кассіопея - дружина ефіопського царя Цефея - одного разу необережно похвалилася , що вона красивіша нереіїд ( нереїди - дрібні божества , морські німфи ), незважаючи на африканське походження і темний колір шкіри. Морські німфи , жорстоко образившись на неї , звернулися до морського бога Нептуна з проханням , по можливості , їй відплатити . Бог морів напустив на узбережжі Сірії страшне морське чудовисько - Кита , яке стало творити спустошення і погрожувати Ефіопії. За порадою оракула Цефей , щоб врятувати країну , вирішив принести в жертву свою дочку , красуню Андромеду , наказавши прикувати її до прибережної скелі .

Але ось славний воїн Персей , зворушений усіма цими нещастями і вражений красою Андромеди , осідлавши крилатого коня Пегаса , прихопивши страшну голову Медузи , побачивши яку все живе миттєво оберталося в камінь , кам'яніло від жаху , помчав до фатальної скелі. І , як і слід в історії з хорошим кінцем , він встиг до того моменту , коли чудовисько вже наблизилося до своєї жертви , готуючись зжерти її . Показавши Киту голову Медузи , Персей перетворив його на камінь і потім звільнив від кайданів знепритомнілу Андромеду . На старих атласах і картинах художників Андромеду зображують білявою і рум'яної дівчиною , хоча вона повинна бути темношкірою , як і всі ефіопи , що , мабуть , було прикро для Персея , який , згідно з легендою , повинен був одружитися на Андромеді . На згадку про ці події і щоб нікого не образити , вся ця поважна родина була оселена на небо.


-------------------------------------------------- ------------------------------

Як шукати ці сузір'я ? Простіше почати з ланцюжка зірок Андромеди. Ліва з них ( g ) знаходиться трохи південніше Кассіопеї ( в зеніті ) . Від цієї зірки , рухаючись вправо , знайдемо b і a Андромеди. Над b є ще невелика зірочка , правіше і вище якої в бінокль , а в гарну погоду і неозброєним оком можна помітити туманна плямочка . Це Туманність Андромеди ( M31 ) - найближча до Чумацького Шляху галактика (якщо не вважати Магелланових хмар) .

Якщо продовжити пряму , спрямовану вздовж південно -східного " ​​крила " сузір'я Лебідь , то вона вкаже на Макраб ( a Пегаса ), одну з чотирьох яскравих зірок , що складають помітний астеризм- Великий Квадрат Пегаса . Насправді зірка в північно - східному розі Великого Квадрата Пегаса відноситься до сузір'я Андромеди : це a Андромеди ( Альферац ) . Решта зірок належать сузір'ю Пегаса . Трохи північніше - між e Пегаса і ромбиком Дельфіна - розташоване зовсім невелике , непримітне сузір'я Малого Коня , що складається із зірок слабкіше 4m . Для пошуку Малого Коня вам буде потрібно значно більше часу і , можливо , бінокль. Цікаво , а чи є сузір'я Великого Коня ? Так, це і є Пегас !

Північніше Пегаса , між ним і Цефеєм , немає яскравих зірок. Тут розташовано непримітне сузір'я Ящірка . У середніх широтах вона не заходить , тому, в принципі , його можна було б віднести до полярної групі сузір'їв.


-------------------------------------------------- ------------------------------

Продовжуючи ланцюжок зірок Андромеди вліво , ми натрапимо на ще зірку - a Персея ( Мірфак ) . Фігуру Персея можна представити у вигляді циркуля типу " козяча ніжка " , причому ця сама " ніжка " відходить саме від a вправо вниз до певної змінної зірки b Персея ( Алголь ) . При дуже прозорому небі між вершиною " циркуля " і Кассіопеєю можна помітити туманну плямочку , при розгляді бінокль виявляється , що це два розсіяних зоряних скупчення c і h Персея

Трохи нижче лівої зірки в ланцюжку Андромеди ( g ) можна знайти дві неяскраві зірочки , а трохи правіше і нижче них - третю. Це - сузір'я Трикутник , в якому розташована ще одна близька до нас галактика - M33 ( видно тільки в телескоп ) .

Ще нижче ми знайдемо зірку Хамаль ( a Овна ) , а трохи правіше - зірку b . Праворуч від Овна довгим ланцюжком слабких зірок , розстелившися під Андромедою і Пегасом , представлено сузір'я Риби. А ще правіше , зовсім біля горизонту над південним заходом можна знайти Водолія. Найяскравіша зірка в цьому сузір'ї , a , носить арабське ім'я Садальмелік ( Са'ад аль Малик - щастя володаря ) . Сузір'я Водолія складається зі слабких зірок. Найбільш помітною і незвичайної групою зірок цього сузір'я є Y -подібна група , яку так і називають Y Водолія , а згідно з традиціями античних міфів - Глечик . Ці три сузір'я - зодіакальні . Сонце по них проходить навесні , а видно вони ввечері , відповідно, восени .


-------------------------------------------------- ------------------------------

Над півднем , низько над горизонтом , розташоване сузір'я Кит . Оскільки низько над горизонтом зазвичай можна бачити тільки яскраві зірки , то часто видно тільки одна зірка - Менкара ( a Кита) . За хороших погодних умов жителі Москви і більш південних районів Росії побачать майже біля самого горизонту на півдні зірку першої величини Фомальгаут , найяскравішу в сузір'ї Південної Риби . Фомальгаут - спотворене арабське Фум Аль Хут (рот риби). Прямо над Фомальгаутом можна побачити зірку d Водолія , а на північний захід від всі сузір'я Водолія.
 
Джерело: http://astrometric.sai.msu.ru/stump/html/1_010.html
Категорія: 11 клас | Додав: ponra (16.10.2013)
Переглядів: 3014 | Рейтинг: 5.0/10
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz