Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
П`ятниця, 29.03.2024, 18:06
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 11 клас

СУЗІР'Я ЗИМОВОГО НЕБА
СУЗІР'Я ЗИМОВОГО НЕБА

 Вечірнє небо у лютому вражає уяву яскравими зірками , які вимальовують контури найбільш помітних сузір'їв.
Перед тим , як знайти відповідне сузір'я , зорієнтуємося по сторонах горизонту . Якщо у вас є компас , то поверніться обличчям у напрямку , в якому вказує червона стрілка . За спиною у вас буде північ , ліворуч - схід , праворуч - захід , а над головою - зеніт . Лінія, що проходить через точку півдня на горизонті і зеніт , називається небесним меридіаном , а сузір'я , які перетинають меридіан над південною стороною горизонту , знаходяться у верхній кульмінації. Правда , слід мати на увазі , що чорний кінець стрілки компаса вказує не точно в бік географічного полюса , а в бік магнітного полюса , який знаходиться в Гренландії. Але для простих візуальних спостережень ця помилка незначна.( Або ж знайдіть полярну зірку і станьте до неї спиною.)


Над півднем височить одне з найкрасивіших сузір'їв неба - Оріон . У давньогрецькій міфології - це мисливець . Три зірки, розташовані по косій , - "пояс " Оріона , через них проходить небесний екватор - важлива лінія на небесній сфері , що ділить її на північну і південну півкулі . Ця лінія також проходить через точки сходу і заходу на горизонті ; спробуйте простежити екватор за вказаними орієнтирам . У стародавні часи три зірки в " поясі " Оріона називали трьома царями , всі вони близько другої зоряної величини і носять імена: Дельта ( d ) , Епсилон ( e ) і Дзета ( x ) . Зірка лівіше вище - Бетельгейзе ( a Оріона ) - його голова, зірка правіше - Беллятрікс ( g Оріона ) - кийок . Дві ноги також відзначені яскравими зірками Ригель ( b ) і c . Коли повітря прозоре , нижче пояса можна розрізнити пляму, що світиться - туманність Оріона ( M42 ) .

Мисливець Оріон замахнувся на розлюченого бика - Тельця з помаранчевим оком - зіркою Альдебаран ( a Тельця ) . Відшукати його легко - від Альдебарану проведемо вліво вгору дві лінії до яскравих зірок - це роги. Причому на кінці верхнього роги більш яскрава зірка ( b ) , ніж нижнього ( це орієнтир , щоб не сплутати ) . Сам Альдебаран оточений скупченням зірок Гиади , а правіше вище ви обов'язково відзначите компактний ковшичок зі слабких зірок - це зоряне скупчення Плеяди ( M45 ) .

Вище Тельця - сузір'я Візничого , яке формою нагадує неправильний чотирикутник . Серед любителів астрономії в США сузір'я Візничого асоціюється з футбольними воротами , над поперечиною яких пролітає м'яч. Можливо , й інші сузір'я викличуть у вас свої асоціації ? Найяскравіша його зірка - Капела (у міфології - Козочка , яку носить Візник ) - незахідна . Взимку вона видна майже в зеніті , а Вега ( a Ліри ) - низько над північним обрієм. Влітку вони міняються місцями , оскільки розташовані по різні сторони від полюса і приблизно на однаковій відстані .

На схід Тельця видно сузір'я Близнюки. Дві його яскраві зірки Кастор ( a ) і Поллукс ( b ) блищать у всій своїй красі високо над горизонтом всю ніч. Цікава історія, пов'язана зі словом канікули , охоплює ще два сузір'я зимового неба - Великого і Малого Пса. Великий Пес не піднімається високо , але його найяскравіша зірка Сіріус - найяскравіша на всьому небі !- завжди виділяється. a Малого Пса - Проціон - видно вище і лівіше. З решти частини сузір'я видається лише ще одна зірочка ( b ) . " Пустий " простір між Оріоном , Малим і Великим Псами займає сузір'я Єдиноріг .

Під " колінами " Оріона низько над горизонтом спостерігається слабкий неправильний чотирикутник зірок - сузір'я Зайця . Його добре видно в південних районах Росії . А від "лівої ноги" Оріона (від b , що праворуч) вправо до Кита тягнеться ланцюжок слабких зірок. Це - частина сузір'я Ерідан , непримітного на небі наших широт.


******************************


Великий пес - чи знаєте ви , звідки появилося приємне для нашого вуха слово «канікули » ? Слово це не російське , а дещо змінене на російський манер латинське слово, що означає в буквальному перекладі ... «Собачі дні! » Таке несподіване найменування приємного періоду відпочинку , виявляється , безпосередньо пов'язане з головною зіркою сузір'я Великого Пса , найяскравішої зіркою неба блискучим Сиріусом . Колись в Давньому Єгипті , в дні , близькі до літнього сонцестояння , Сіріус вперше з'являвся в променях ранкової зорі . Цей момент року ретельно визначався єгипетськими жерцями , оскільки слідом за ним незабаром наступав розлив Нілу , а потім і спопеляюча літня спека .

Вже єгиптяни помітили , що настання літнього сонцестояння пов'язано з геліакічним , тобто першим передранковим , сходом Сіріуса ( α Великого Пса ) - найяскравішої зірки неба . Єгиптяни називали її зіркою Сотис .

Цікаво відзначити , що в російську мову пішло слово , тісно пов'язане з Сіріусом і назвою сузір'я Великого Пса. У Стародавньому Єгипті Сіріус мав дві назви : Сотис і Анібус . Перше з них означає « Промениста » або « Блискуча » , а друге - « песья зірка» , яке перейшло потім до стародавніх римлян , що називав її « Stella canikula » або просто

 « канікули». Передранкові поява Канікули збігалося з настанням самого жаркого часу року , коли оголошувалася перерва в роботі; припинялася торгівля , і в міському житті наступав відпускний період , який римляни називали днями Канікули . З латинської мови слово «канікули » перейшло в російську, але його стали писати з маленької літери , і воно набуло у нас значення перерви у навчальних заняттях .

Геліакічні сходи Сіріуса спостерігалися особливо уважно . Багатовікові і навіть тисячолітні спостереження дали можливість встановити , що геліакічні сходи Сіріуса приблизно збігаються з початком розливу Нілу , коли в Стародавньому Єгипті починався рахунок нового господарського року . Зустрічі перших передранкових сходів Сіріуса відзначалися як великі урочистості і супроводжувалися особливими церемоніями. Разюче враження справляло на стародавніх єгиптян збіг трьох великих явищ природи: настання сонцестояння , першої появи Сотиса і початку плодоносного розливу Нілу. Тому не дивно , що в написах , що належать до епохи Стародавнього царства ( 3-е тисячоліття до н. Е. . ) , Знаходять згадки величного Сотиса . Але це ім'я зустрічається і в більш пізній час. Так , на стіні знаменитого храму богині Хатор в Дендере була зроблена ієрогліфічна напис: « Сотіс велика блищить на небі , і Ніл виходить з берегів своїх».

Забавно , що у римлян канікули вважалися тривожним часом . Існувало повір'я , що песья зірка викликає сказ у собак і лихоманку у людей. У наші дні ніхто не дивиться на Сіріус зі страхом , але завжди із захопленням . Не можна не милуватися цим небесним брильянтом , дивлячись на райдужні переливи , які мають ясно виражений блакитний колір. Сіріус - одна з найближчих до нас зірок , сьома в порядку віддаленості від Сонця. Космічна ракета , яка здійснює політ з середньою швидкістю 10 км / с , досягла б Сіріуса за 300000 років. Світло долає ту ж відстань за 9 років.

Сіріус приблизно вдвічі більше ( по діаметру ) , вдвічі важчий і вдвічі гарячіший за Сонце. При цьому світність Сіріуса в 24 рази перевершує сонячну і заміна Сонця Сиріусом створила б нестерпну спеку на Землі , спеку , при якій , ймовірно , википіли б всі земні океани.

Малий пес - багато в чому схожий з Великим псом. Головна зірка - Проціон .

Візник - має ряд цікавих для астрономів об'єктів. Найяскравіша зірка Капела . Складається з двох близько віддалених один від одного гігантів.

Єдиноріг - обширне , але бідне яскравими зірками сузір'я . Має чудову дифузну туманність "Розетка " .

Ерідан - обширне і довге сузір'я уходящее за горизонт. Епсилон Ерідана , ще один фетиш фанатів інопланетян. Дещо цікаве там можуть знайти тільки фахівці.
 
 
Орионов поясок-
Три звезды наискосок
Если влево ты пойдешь,
Чудо - СИРИУС найдешь!
Он прекрасен, несомненно!
Чтобы сей алмаз бесценный
Злой воришка не унес,
Сторож здесь - ОГРОМНЫЙ ПЕС!
ПЁС ПОМЕНЬШЕ - чуть повыше
В караул небесный вышел.
Не боясь зимы и стужи,
Подпоясавшись потуже,
Для охоты снаряжен Выступает ОРИОН
Две звезды из высшей лиги
В ОРИОНЕ - это РИГЕЛЬ
В правом нижнем уголке,
Словно бант на башмаке.
 А на левом эполете -
БЕТЕЛЬГЕЙЗЕ ярко светит.
Три звезды наискосок
Украшают поясок.
 
Этот пояс, как подсказка.
Он - небесная указка.
 Если влево ты пойдешь,
Чудо-СИРИУС найдешь.
А от правого конца
Путь в созвездие ТЕЛЬЦА
Он указывает прямо
В красный глаз АЛЬДЕБАРАНА.
ЗАЯЦ выпрыгнул с разгону
Прямо в ноги к ОРИОНУ!
Не опасен ОРИОН -
 На Тельца нацелен он!
 
Орионов поясок -
Три звезды наискосок,
А от правого конца -
Путь в созвездие ТЕЛЬЦА -
Он указывает прямо
 В красный глаз АЛЬДЕБАРАНА.
Бык упитан и рогат.
Правый рог венчает НАТ,
 А в носу его горят
Двести маленьких ГИАД.
Над загривком этой туши
Вьются семь хрустальных мушек.
 Познакомить вас мы рады
Со скоплением ПЛЕЯДЫ.
 
БЛИЗНЕЦЫ - два верных друга
Ходят рядышком по кругу.
 Как похожи их фигуры!
Это - Братья Диоскуры.
КАСТОР - раз и ПОЛЛУКС - два!
Славит дружбу их молва!
 В высоте ты слышишь звук?
 То копытец звонких стук!
Козочка шагает смело,
А зовут ее КАПЕЛЛА.
Вслед за ней спешат КОЗЛЯТКИ,
 Наступая ей на пятки.
Повнимательней смотри
 И считай: один, два, три!
А хозяин их - ВОЗНИЧИЙ
И умен, и энергичен,
Потому что круглый год
Молоко парное пьет.
 Два отважных БЛИЗНЕЦА
К ЛЬВУ отправили гонца:
"Шлем поклон Царю Зверей!
Ждем Вас в гости в январе!"
Поспешил гонец в поход,
Правда, задом наперед.
Чтоб письмо доставить в срок
Полз все время на восток,
Но успеть не мог никак,
 Ведь посланник этот - РАК!
 
 



 
Категорія: 11 клас | Додав: ponra (15.10.2013)
Переглядів: 4844 | Рейтинг: 5.0/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz