Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
П`ятниця, 29.03.2024, 16:27
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 11 клас

Весняні сузір'я
Весняні сузір'я

Весна , природа пробуджується .
 
Яке воно темне, це весняне зоряне небо! Три місяці тому в ту ж годину доби південна половина неба була прикрашена сімома  найяскравішими зірками. А зараз нашу увагу привертають лише три зірки першої величини, самотньо сяючі на тлі нечисленних і неяскравих весняних зірок.
 
У своїй вечірній видимості ненадовго (всього на квітень- травень) з'являються весняні сузір'я. Згадайте , що літні сузір'я видно з червня по вересень (тобто 4 замість 2 - х місяців). Чому так ?

Згадаймо , що сузір'я ми поділяємо за сезонами року умовно , виходячи з хорошої вечірньої їх видимості. Адже час доби , коли для нас настає вечір , залежить від пори року : взимку темніє рано і вечір настає вже в 17- 18год , а влітку буває світло ще в 23год . Видимість сузір'я протягом року змінюється так , що спочатку воно видно вранці , потім переходить на нічну видимість , потім на вечірню , тобто видимість рухається у все більш ранню область ночі. У липні -листопаді час настання вечора також пересувається на все більш ранній час (день - то скорочується ) . У зв'язку з такою синхронністю літньо - осінні сузір'я видно ввечері довго - більше 4 -х місяців.

Але навесні ситуація зворотна - вечори пересувається на всі пізніший час (день зростає) . Весняні сузір'я як би " проскакують " у своїй видимості за пару місяців.



Станемо спиною до Полярної зірки , тобто лицем на південь . У цей час у верхній кульмінації , перетинаючи небесний меридіан , знаходиться сузір'я Лева. Це сузір'я нагадує фігуру сидячого лева з гордо піднятою головою. Знайти його легко за характерною трапеції , утвореної яскравими зірками a ( Регул ) , b ( Денебола ) (підстава фігури) , d і g . Від останньої (правий верхній кут трапеції ) по декільком зіркам зазвичай проводять шию і голову тварини . Над головою Лева розташоване невелике непримітне сузір'я Малий Лев .

Між Левом і Близнюками знаходиться нічим не примітне сузір'я Рака. Хоча воно і складається з слабких зірок , спробуйте знайти його , оскільки воно є зодіакальним і відомо з найдавніших часів. Відмінною особливістю цього сузір'я є наявність невеликого туманного плямочки 3,7 m - розсіяного скупчення зірок Ясла ( M44 ) , при хорошому , досить темному небі видимого неозброєним оком.

Лівіше і нижче Лева - низько над південним горизонтом , блищить зірка першої величини Спіка ( Колос ) , найяскравіша в сузір'ї Діви . Завдяки яскравості і положенню , її порівняно легко знайти на небі. Спіка разом з іншими яскравими зірками представляє характерний чотирикутник , за яким легко знайти і розпізнати саме сузір'я . Так само , як Лев і Рак воно є зодіакальним .


-------------------------------------------------- ------------------------------

Піднімемо наш погляд до зеніту - в цей час сузір'я Великої Ведмедиці знаходиться у верхній кульмінації і розташоване прямо над головою. Хоча воно і є для наших широт незахідним , але вивчати будь яке сузір'я все ж зручніше , коли воно підніметься вище над горизонтом .

Під ручкою "Великого ковша " неважко відшукати зірку третьої величини , що називається Серце Карла II - найяскравішу в сузір'ї Гончі Пси . Це одна з найкрасивіших подвійних зірок , а саме сузір'я непримітно для неозброєного ока - виділяється ще лише b - правіше і вище , ніж a . Але в аматорський телескоп тут можна відшукати чотири туманних об'єкта, у тому числі спіральну галактику Вир ( M51 ) та кульове зоряне скупчення M3.

Між Гончими Псами і Дівою розташоване непримітна  група зірок ( 5m ), що переливається - сузір'я Волосся Вероніки .

Якщо дві крайні зірки - x і h в хвості Великої Ведмедиці з'єднати прямою , то вона вкаже на самотню яскраву зірку Арктур ​​( a Волопаса ) , розташовану високо на сході. За формою яскраві зірки сузір'я Волопаса нагадують розкритий парашут .

Поруч із сузір'ям Волопаса , трохи на схід , розташовано добре помітне гарне намисто з зірок - сузір'я Північної Корони з яскравою зіркою в центрі Геми ( Перлиною ) - a Північної Корони .


-------------------------------------------------- ------------------------------

Тепер про сузір'я , видимих ​​низько над південним горизонтом. Під Дівою , на південному сході , у самого горизонту можна розрізнити чотирикутник сузір'я Ворон , а кілька захід - непримітне сузір'я Чаші .

Якщо продовжити лінію, що сполучає зірки g і a Лева на південь , то вона вкаже на самотню порівняно яскраву зірку другої величини Альфарад (від арабського аль - фард - пустельник ) , що отримала ім'я завдяки своєму відокремленому положенню в цій області неба . Альфарад - найяскравіша ( a ) у сузір'ї Гідри , що простягнулося з південного сходу на північний захід. Голова Гідри - (зірки b , e і z ) розташована під Раком недалеко від Проциона ( a Малого Пса ) .

У цій частині неба хотілося б відзначити зовсім непримітне сузір'я Секстант (тільки шість з них мають блиск близько 5m ) . Отже , у бінокль вдивіться в розкидану групу зірок , що знаходиться між Альфарадом і Регулом ( a Лева) .


-------------------------------------------------- ------------------------------

Якщо подивитися на захід , то ми побачимо , що ось-ось зайде Оріон , що замахнувся кийком на розлюченого бика , сузір'я Тельця (на північному заході) . На заході , низько над горизонтом , ще можна побачити Проціон ( a Малого Пса ) . А на південному сході сходить сузір'я Терезів. Його найяскравіша зірка Кіффа ( a ) разом зі Спикой і Арктуром утворюють рівносторонній трикутник , по якому ви легко знайдете це сузір'я .
Джерело: http://astrometric.sai.msu.ru/stump/html/1_016.html



Категорія: 11 клас | Додав: ponra (16.10.2013)
Переглядів: 4674 | Рейтинг: 5.0/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz