Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Субота, 20.04.2024, 13:15
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Новини науки і техніки

Нобелівська премія з фізики 2012 року
Нобелівську премію з фізики 2012 року отримали американець Девід Уайнленд
з Національного інституту стандартів і француз Серж Арош з Еколь Нормаль
за «розвиток основоположних експериментальних методів вимірювання і маніпуляцій над одиночними квантовими системами».
 
 
 
Обидва лауреата працюють в області квантової і атомної оптики - наук, що вивчають взаємодію випромінювання з речовиною на самому фундаментальному рівні - рівні окремих квантів.


Починаючи з XX років минулого століття фізики добре розуміють, що мікросвіт описується законами квантової механіки. Однак виділити ізольовану квантову систему виявляється надзвичайно складно - вона завжди прагне взаємодіяти з оточенням. Тому дослідження, проведені в XX столітті, в основному обмежувалися ансамблями, що містять велику кількість квантових частинок. Починаючи з 70-х-80-х років XX століття в розпорядженні експериментаторів виявилися технології, що дозволяють надзвичайно добре ізолювати квантові системи від зовнішнього світу і контролювати їх еволюцію. Розвинені лауреатами експериментальні методи дозволяють керувати станом окремих ізольованих атомів з допомогою одиночних фотонів і навпаки. Зазначимо, що ізоляцію квантової системи від решти світу характеризує величина, звана у фізиці добротністю (чим більше добротність, тим краще ізольована система), а якість приготування заданого стану - температура системи (ідеально приготовлена система повинна мати нульову, тобто мінімально можливу температуру). Кілька вражаючих цифр, які характеризують рівень досягнень лауреатів: в експериментах С.Ароша добротність резонаторів становила 4х10¹º, а розроблена Д.Уайлендем техніка сателлітного охолодження дозволяє охолоджувати іони до температур порядку нано кельвінів. Для порівняння, добротність маятника механічних годин становить близько 10²-10³, температура на висоті 10000 метрів складає близько 200 градусів по шкалі Кельвіна, а в космічному просторі - одиниці градусів Кельвіна.

Ці результати дозволяють зробити перші кроки на шляху до створення обчислювальних пристроїв нового типу - комп'ютерів і систем зв'язку, що використовують принципи квантової механіки для обробки інформації. Фактично, мова йде про систематичні дослідження можливостей фізичної реалізації квантових обчислень за допомогою двох (близьких) систем: на основі так званої квантової електродинаміки резонаторів (Арош) і іонів і/або нейтральних атомів у пастках (Уайнленд). Одним з практичних досягнень лауреатів, доступних вже зараз, є надточні годинники, покликані стати новим світовим стандартом часу, що забезпечує точність, яка на порядки перевершує існуючі сучасні цезієві годинники.

Інше можливе застосування цих досліджень полягає у створенні так званої квантової пам'яті, що дозволить «записувати» квантові стани світла на речовину, зберігати там протягом досить тривалого часу, а потім отримувати тоді, коли це буде потрібно.

Ідея квантових неруйнівних вимірювань, яка багато в чому лежить в основі експериментальних досягнень лауреатів, була вперше висловлена професором фізичного факультету МДУ Володимиром Борисовичем Брагінським і активно розвивається і сьогодні в його групі. Експериментальні групи, які займаються як взаємодією випромінювання з речовиною на рівні одиночних фотонів, так і квантової оптикою/квантової інформації, плідно працюють на кафедрі квантової електроніки фізфаку МГУ. Теоретична школа, що займається проблемами взаємодії випромінювання з речовиною на квантовому рівні, пов'язана з ім'ям академіка РАН Леоніда Веніаміновича Келдиша – який довгий час очолював кафедру квантової електроніки (в минулому, кафедру квантової радіофізики). Російська Школа квантової оптики, багато в чому зобов'язана її творцеві - професорові фізичного факультету Давида Миколайовичу Клишко.
 
Джерело: стаття Сергій Кулик,
доктор фізико-математичних наук,
 професор, завідувач лабораторією квантовій інформації та квантової оптики
 кафедри квантової електроніки фізичного факультету МДУ(рос.)
Категорія: Новини науки і техніки | Додав: ponra (16.12.2012)
Переглядів: 1174 | Теги: Фізика, квантові системи, Нобелівська, експеримент, премія, мікросвіт | Рейтинг: 5.0/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz