Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
П`ятниця, 29.03.2024, 09:36
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Видатні фізики

19 ЛЮТОГО виповнюється 540 років від дня народження Миколая Коперніка
19 лютого 1473 - 24 травня 1543

540 років тому 470 років тому

19 ЛЮТОГО виповнюється
540 років від дня народження Миколая Коперніка ,
 
польського та німецького астронома. творця геліоцентричної системи світу,який зробив переворот у природознавстві, відмовившись від прийнятого протягом багатьох століть вчення про центральне положення Землі. Пояснив видимі рухи небесних світил обертанням Землі навколо осі та обігом планет навколо Сонця.

Історія відкриття Коперника є яскравою ілюстрацією того, як важко Людина осягає навколишній природний світ, наскільки недосконале і консервативно людське мислення в осягненні, здавалося б, таких очевидних явищ, і того, наскільки люди бувають реально агресивні і жорстокі у відстоюванні своїх помилок.
Микола Коперник народився 19 лютого 1473 в польському місті Торунь на березі річки Вісли, в сім'ї купця, що приїхав з Німеччини, і був четвертою дитиною в родині. . В десятирічному віці втратив батька. Після його смерті турботи про племінника взяв на себе його дядько, єпископ Лукаш Ваченроде, брат матері.

Микола отримав блискучу освіту - навчався спочатку на факультеті мистецтв Краківського університету, потім на юридичному факультеті Болонського університету з відділеннями та цивільного церковного права, вивчав медицину в Падуанському університеті і отримав ступінь доктора богослов'я в університеті Феррари.

На батьківщину Коперник повернувся наприкінці 1503 року. Він оселився спочатку в Кракові і прожив там сім років, перебуваючи професором університету і займаючись астрономічними спостереженнями. Однак гучне життя університетських корпорацій було не до душі Копернику. 1510 р. він переселився в Фромборк, невелике рибальське містечко на березі Віслинської затоки, де провів всю решту життя, перебуваючи каноніком католицького костелу і присвячуючи свій вільний час  астрономії і безкоштовному лікуванню хворих.

Присвячував свої сили і практичним роботам: за його проектом введена нова монетна система в Польщі, а в м. Фромборку він побудував гідравлічну машину, якою забезпечувалися водою всі будинки.
У Фромборку Коперник розгорнув свої астрономічні спостереження. В роботі "Малий коментар", написаній приблизно в 1516 році, Коперник дав попередій виклад свого вчення, точніше своїх гіпотез.

У листопаді 1520 року, в розпал війни з хрестоносцями, Коперник обирається адміністратором володінь капітула в Ольштині і Пєнєнжно. Під його командуванням нечисленний гарнізон Ольштина зумів відстояти місто. Незабаром після укладення перемир'я в квітні 1521 року, Коперник призначається комісаром Вармії, а восени 1523 - канцлером капітулу.



До початку 1530-х років його робота над створенням нової теорії та її оформленням в праці «Про обертання небесних сфер» була в основному закінчена.
Математично складна система Птолемея, в якій центром всесвіту є Земля, відповідала церковними канонами. Це не збентежило Коперника, коли він починав писати трактат "Про обертання небесних сфер", запропонувавши свою, математично обґрунтовану, модель всесвіту з Сонцем в центрі (геліоцентричну модель замість геоцентричної системи Птолемея). Свою працю, видану в Нюрнберзі, Коперник присвятив папі Павлу III. Але в 1616 році книга була заборонена церквою, заборона відмінили тільки через 212 років.

До того часу майже півтора тисячоліття проіснувала система устрою світу, запропонована давньогрецьким вченим Клавдієм Птолемеєм. Коперник вважав, що людина сприймає рух небесних тіл так же, як і переміщення різних предметів на Землі, коли вона сама знаходиться в русі. Спостерігачеві, що знаходиться на Землі, здається, що Земля обертається, а Сонце рухається навколо неї. Насправді ж, це Земля рухається навколо Сонця і протягом року робить повний оборот по своїй орбіті.

           
 
              Система світу Птолемея

Незважаючи на завершеність і стрункість геліоцентричної системи, вона відкривала шлях для подальших пошуків та відкриттів, Коперник усвідомлював обмеженість своїх знань: "Все сказане вище зводиться тільки до доказу неосяжності неба порівняно з величиною Землі. Але куди простягається ця неосяжність, про те не знаємо".


Вчений був при смерті, коли друзі принесли йому перший екземпляр «Про обертання небесних сфер». Микола Коперник помер 24 травня 1543 року.

Деякий час його працю вільно розповсюджувався серед вчених. Тільки коли у Коперника з'явилися послідовники, інквізиція «спохватилася». Його вчення було оголошено єрессю, а книга внесена в «Індекс заборонених книг» і залишалася під забороною до 1833 року.
 
 
 
 
 
 
      Система світу М. Коперніка
Категорія: Видатні фізики | Додав: ponra (20.01.2013)
Переглядів: 2135 | Теги: Копернік, Птолемей, Рух, небесні світила, система світу, обертання, Миколай | Рейтинг: 5.0/14
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz