Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Субота, 20.04.2024, 02:40
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Видатні фізики

Андре-Марі Ампер.
Андре-Марі Ампер.

22 січня 1775 р. - 10 липня 1836 р.


Великому французові Андре-Марі Амперу довелося бачити на своєму віку і королів, і діячів республіканської Франції, і імператора Наполеона. Суспільно-політичне життя Франції, настільки бурхливе в кінці XVIII століття продовжувало вирувати і в XIX столітті, тим не менш, учений, який обрав головною справою свого життя науку,не дуже переймався подіями, врешті-решт, саме завдяки їй, він і здобув всесвітню славу.
Знаменитий французький математик і натураліст Андре-Марі Ампер (Andre-Marie Ampere) народився в Ліоні 22 січня 1775 року.
Андре-Марі не навчався в школі. У будинку батька, в передмісті Ліона - Полемье, була прекрасна бібліотека. Хлопчик отримував домашню освіту. Він самостійно вивчив латину - в той час обов'язковий предмет для всякого, який називає себе вченим, і, завдяки цьому, отримав можливість читати в оригіналі роботи видатних вчених-математиків.
Батьки запросили до Андре вчителя математики. Вже при першій зустрічі він зрозумів, з яким надзвичайним учнем має справу.
 «Чи знаєш ти, як проводиться витяг кореня» - запитав він Андре. «Ні, - відповів хлопчик, - але зате я вмію інтегрувати!»
 Незабаром вчитель відмовився від уроків, так як його знань явно не вистачало для навчання такого учня.
Вивчення праць класиків математики і фізики було для юного Ампера творчим процесом. Він не тільки читав, але і критично сприймав прочитане. У нього виникали свої думки, свої оригінальні ідеї. Саме в цей період, у віці 13 років, він представив у Лионскую академію свої перші роботи з математики.
До чотирнадцяти років він прочитав всі 28 томів французької «Енциклопедії». Тоді ж визначилися і переваги Андре, він вирішив присвятити себе фізико-математичним наукам. У віці тринадцяти років підліток представив у Ліонську академію свої перші математичні роботи, чим викликав подив поважних метрів-академіків.

Але незабаром у Франції все різко змінилося. Почали вершитися події, які круто змінили не тільки Францію, але незабаром і всю Європу.

Коли юному Андре-Марі виповнилося 18 років, якобинський терор,який кривавим шаленим смерчем проносився над революційної Францією, позбавив його батька - ліонського торговця шовком Жана-Жака Ампера, звинуваченого у співчутті до контрреволюціонерів і гильйотинованого.
Смерть батька Андре переживав дуже важко; він був близький до втрати свідомості. Лише через рік, насилу знайшовши душевну рівновагу, він зміг повернутися до своїх занять.
Страта батька мала й інші наслідки. За вироком суду майже все майно сім'ї було конфісковано і її матеріальне становище різко погіршився.
 Андре довелося думати про засоби до існування. Він вирішив переселитися в Ліон і давати приватні уроки математики до тих пір, поки не вдасться влаштуватися штатним викладачем в яке-або навчальний заклад.
В 1799 році Ампер одружився на Катрін Каррон. У наступному році у них народився син, названий на честь батька - Жан-Жаком. Пізніше він став одним з найвідоміших істориків французької літератури. Це радісна подія була затьмарена хворобою Катрін. Витрати на життя неухильно зростали. Незважаючи на всі старання та економію коштів, зароблених приватними уроками, не вистачало.
Нарешті, в 1802 році Ампера запросили викладати фізику і хімію в Центральну школу старовинного провінційного міста Бурк-ан-Бреса, в 60 кілометрах від Ліона. З цього моменту почалася його регулярна викладацька діяльність, яка тривала все життя.
Ампер мріяв перебудувати традиційне викладання курсу фізики. Замість цього нудні викладачі-чиновники, убога лабораторія та бідний фізичний кабінет, повсякденні буденні турботи. Однак він багато працював, заповнюючи пробіли в своїх знаннях.
Разом з тим, його не покидала надія повернутися в Ліон до дружини й сина. І незабаром вона здійснилася. 4 квітня 1803 року Ампер був призначений викладачем математики Ліонського ліцею. Щасливим він повернувся в Ліон, але незабаром важкий удар обрушився на Ампера - померла його дружина.
Наприкінці 1804 року Ампер залишив Ліон і переїхав до Парижа, де він отримав посаду викладача знаменитої Політехнічної школи. Ця вища школа була організована в 1794 році і незабаром стала національною гордістю Франції. Основне завдання школи полягала в підготовці високоосвічених технічних фахівців з глибокими знаннями фізико-математичних наук.
У Парижі Ампер відчував себе самотнім. Він перебував цілком у владі спогадів про своє недовге щасливе життя. Це - головна тема його листів до рідних і друзів. Він і раніше вважався дивакуватою і розсіяною людиною. Тепер ці риси його характеру стали ще більш помітними. До них додалася надмірна неврівноваженість. Все це заважало йому добре викладати своїм слухачам матеріал, яким він насправді володів чудово.
Кілька важливих подій відбулася в житті Ампера в цей час в 1806 році він вступив у другий шлюб, у 1807 році був призначений професором Політехнічної школи. У 1808 році вчений отримав місце головного інспектора університетів. Все це поліпшило його матеріальне становище і принесло деяке заспокоєння, але ненадовго. Другий шлюб був невдалим його нова дружина Женні Пото виявилася вельми безглуздою і обмеженою особою. Ампер докладав чимало зусиль, щоб якось примиритися з нею заради доньки, народженої від цього шлюбу. Проте його зусилля виявилися марними. До переживань на цьому ґрунті додалися нові - в 1809 році померла мати Ампера. Ці сумні події не могли не позначитися на його науковій діяльності. Тим не менш, в період між 1809 і 1814 роками Ампер опублікував кілька цінних робіт з теорії рядів.
Час розквіту наукової діяльності Ампера припадає на 1814-1824 роки і пов'язано, головним чином, з Академією наук, у число членів якої він був обраний 28 листопада 1814 року за свої заслуги в області математики.
Практично до 1820 року основні інтереси вченого зосереджувалися на проблеми математики, механіки та хімії. Питаннями фізики в той час він займався дуже мало відомі лише дві роботи цього періоду, присвячені оптиці і молекулярно-кінетичної теорії газів. Що ж стосується математики, то саме в цій області він досяг результатів, які й дали підстави висунути його кандидатуру в Академію по математичному відділенню,
Ампер завжди розглядав математику як потужний апарат для вирішення різноманітних прикладних задач фізики і техніки. Вже його перша опублікована математична робота, присвячена теорії ймовірностей, носила, по суті, прикладний характер і називалася «Міркування про математичної теорії ігри» (1802 рік). Питання теорії ймовірностей цікавили його і надалі.
 
Між тим, часи змінюються. Перший консул Бонапарт став імператором Наполеоном, в цьому ж році Ампер отримав місце викладача Політехнічної школи в Парижі. Головним завданням школи була підготовка високоосвічених технічних фахівців, які володіли знаннями фізико-математичних наук. Новій Франції гостро потрібні були саме технарі.

Через три роки Андре-Марі - вже професор. Через рік, у 1808 році, Наполеон призначив талановитого вченого головним інспектором університетів.

28 листопада 1814 року Ампер обраний членом Академії наук. Починався період розквіту його наукової діяльності. Зміна політичного режиму у Франції ніяк не вплинула на його положення. Від політики він завжди тримався осторонь, можливо, що це було пов'язано і з трагічною загибеллю його батька. Тому в епоху Реставрації він зберіг своє положення і не зазнавав переслідувань.

До 1820 року вчений більше займався проблемними питаннями математики, а також хімії і механіки. Звернутися до фізики його змусили опубліковані результати дослідження, проведеного фізиком Ерстедом, який шляхом експерименту встановив наявність взаємозв'язку електрики і магнетизму: електричний струм, що протікає по дроту, відхиляє магнітної стрілки компаса.

Зацікавившись цим явищем, Ампер, зайнявся поглибленим експериментальним і математичним дослідженням взаємозв'язку між електрикою і магнетизмом.
 
 

    Провівши дослідження, він встановив, що якщо пустити струм по двох паралельних дротах в одному напрямку, то ці дроти притягуються, при протилежному напрямку струмів - проводи відштовхуються. Це явище він пояснив взаємодією магнітних полів, що створюються струмами.

 
Розглядаючи математику, як необхідний інструмент для вирішення різних завдань в області фізики, техніки та хімії, Ампер вирішив висловити закон взаємодії струмів з допомогою математичної формули. Результат роботи - закон, відомий будь-якого старшокласнику і носить його ім'я.


 
  
 
 
 
Розвиваючи далі свої ідеї, засновані як на експериментальній базі, так і з використанням прикладної математики, він став піонером нового наукового напрямку - електродинаміки.

На початку 1827 року Ампер видає фундаментальну працю: «Теорія електромагнітних явищ, виведена виключно з досвіду». Ця праця стало підсумком кропіткого наукового пошуку й досліджень у галузі електродинаміки, з використанням суворих математичних формул і постулатів.

Разом з рішенням фізичних задач, Ампер продовжує займатися і хімією. Одним із значних досягнень вченого з'явилося, незалежно від робіт Авогадро, відкриття закону рівності молярних обсягів різних газів.

Надалі вченим було написано чимало робіт. Зокрема, він довів подібність між світловим і тепловим випромінюваннями. У 1834 році в роботі «Досліди філософії наук або аналітичного викладу природної класифікації всіх людських знань» він вперше передбачив появу в майбутньому нової науки про загальні закони процесів управління і дав їй ім'я - «кібернетика». У XX столітті ці ідеї отримають подальший розвиток вже у працях Норберта Вінера.

Саме Андре-Марі Ампер ввів такі терміни, як «електродинаміка», «електростатика», «соленоїд». Ім'ям вченого названа одиниця сили струму - Ампер.

Смерть від запалення легенів 10 червня 1836 р. в Марселі трагічно обірвала його життя. В той час ще не знали пеніциліну і ця хвороба була невиліковною.
 
 
Ми часто наштовхуємося на згадку імені Андре-Марі Ампера, можливо, самі того не усвідомлюючи. Погляньте на будь-який електроприлад у вас вдома - і ви на ньому виявите його електротехнічні характеристики, наприклад: «~220V 50Hz 3,2А». Це означає, що прилад розрахований на живлення від стандартної електромережі змінного струму напругою 220 вольт з частотою 50 герц, а сила споживаного приладом струму становить 3,2 ампера. Одиниця сили струму ампер (скорочено «А») і названа на честь вченого.

На закінчення наведу один історичний анекдот. Якось один з колег жартома поставив на ніс Андре-Марі окуляри. Раптово світ навколо Ампера змінився. Він став чіткіше розрізняти навколишні предмети. Великий учений навіть не підозрював, що у нього короткозорість. Згодом сам Ампер жартома називав саме це своїм найбільшим відкриттям.
Категорія: Видатні фізики | Додав: ponra (23.10.2012)
Переглядів: 20058 | Коментарі: 1 | Теги: електродинаміка, електрика і магнетизм, дослідження Ерстеда, Закон, ампер | Рейтинг: 5.0/18
Всього коментарів: 1
1 NastyushaOo  
0
То ли в википедии, то ли еще где я уже читал такую тематику да ладно

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz