Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
П`ятниця, 26.04.2024, 03:38
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 11 клас

СУЗІР'Я ЛІТНЬОГО НЕБА
  СУЗІР'Я ЛІТНЬОГО НЕБА


На світлому сутінковому літньому небі першими з'являються три яскраві зірки - Вега (α Ліри), Денеб (α Лебедя) і Альтаїр (α Орла). Вони утворюють вершини величезного «літнього трикутника» - головною відмінною деталі нашого північного річного зоряного неба.

 
У темні серпневі ночі поруч з блакитною Вегою і трохи нижче її видно чотири неяскраві зірки , що утворюють вершини уявного паралелограма . Це невелике сузір'я Ліри зображує той музичний інструмент , на якому нібито колись грав Орфей - міфічний музикант , підкорив своїм мистецтвом навіть мешканців Ада .
 
На південній стороні літнього неба легко знайти одне з найкрасивіших сузір'їв нашого неба - сузір'я Лебедя. Виразна фігура у вигляді хреста з яскравих зірок у Чумацькому шляху. 
Права і ліва половини хреста відповідають двом розпростертими крилами
 ,а вершина його  відзначена білим Денебом . На старовинних картах ви побачите Лебедя , що летить вниз , до Землі . Греки запевняли , що в цьому образі сам всемогутній Зевс , ховаючись від ревнощів Гери , летить на побачення до Леду - майбутньої матері Кастора і Поллукса .

В Ліра - найяскравіша зірка північної півкулі неба - Вега. Цікава планетарна туманність , ряд змінних і подвійних зірок.

Орел - Альтаїр - біла , гаряча і вельми близька до нас зірка ( 5 пс) . Цефеїда η Орла , кілька слабких подвійних зірок.

Геркулес - чудовий насамперед тим , що саме в цьому сузір'ї знаходиться апекс - та уявна точка , до якої безперервно летить вся наша Сонячна система на чолі з Сонцем зі швидкістю 20 км / с. Це рух відносно найближчих зірок. Його не слід плутати з обертанням Сонця навколо Галактики , яка відбувається зі швидкістю , близькою до 250 км / с , і в даний час направлене до сузір'я Цефея . Обширне сузір'я Геркулеса , в 140 видимих ​​неозброєним поглядом зірок має ряд цікавих об'єктів. Насамперед незвичайна зірка α Геркулеса . З яскравих зірок вона найбільша , значно перевершує навіть Бетельгейзе . Наша уява виявляється безсилою уявити собі цю дуже холодну велетенську червону зірку , по діаметру в 800 разів більшу за Сонце.

Ми не раз вже зустрічалися з кульовими зоряними скупченнями , тут , в сузір'ї Геркулеса , є два особливо чудових утворення такого роду . Більш яскраве з них , кульове скупчення М 13 , легко відшукати вже в бінокль між зірками η і ζ Геркулеса . У тридюймовий (7,6 см) телескоп воно розпадається по краях на окремі зірки ; дивовижно красиві ці незліченні крихітні іскорки , оздоблюють велетенську « кулю з зірок »

У кульовому скупченні М 13 близько півмільйона зірок , головним чином « пізніх » , спектральних класів . На відміну від розсіяних зоряних скупчень , сформованих в основному з гарячих гігантів , найяскравіші зірки кульових зоряних скупчень (у тому числі і М 13 ) - холодні червоні гіганти . Гарячі блакитні зірки тут рідкісний виняток . У кульових зоряних скупченнях є, мабуть , чимало зірок , що нагадують Сонце . У кульових зоряних скупченнях зустрічається багато змінних зірок ( в М 13 їх виявлено близько півтора десятків) , головним чином короткоперіодичних цефеїд . Всі кульові скупчення - об'єкти дуже далекі . Від М 13 , наприклад , до нас промені світла летять майже 24000 років!

В даний час відомо близько сотні кульових зоряних скупчень . У пашів Галактиці , як , мабуть , і в інших , вони утворюють сферичну підсистему . Діаметри кульових зоряних скупчень дуже солідні - від 60 до 300 світлових років. Характерно , що в « кулях із зірок » немає пилових або газових туманностей . Але хоча міжзоряний простір там дуже прозорий , вид неба , особливо з центру кульового скупчення , надзвичайно феєричний . Уявіть собі тисячі зірок , по поступаються в блиску Венері , і багато тисячі інших зірок , порівнянних з Сіріусом , суцільно усіюючих небосхил !

На літньому небі є кілька маленьких і зовні нічим не примітних сузір'їв. Такі сузір'я Дельфін , Малий Кінь , Лисичка , Стріла і Щит .


Джерело:http://adeva.ru/books/item/f00/s00/z0000002/st010.shtml
http://astrometric.sai.msu.ru/stump/html/1_010.html





Категорія: 11 клас | Додав: ponra (16.10.2013)
Переглядів: 3993 | Рейтинг: 4.7/9
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz