Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Неділя, 05.05.2024, 21:57
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Новини науки і техніки

Hady Lamarr: Жінка, яка винайшла GPS і WiFi
Сьогодні, коли ви користуєтеся мобільним телефоном або Інтернетом, пам'ятайте, що зобов'язані цим чудовій, дивовижній жінці- Хеді Ламар, не тільки красивій актрисі, але і геніальній винахідниці, яка на багато років випередила свій час.
Хеді Ламарр (Hady Lamarr) - одна з найдивовижніших жінок XX століття - народилася 9 листопада 1913 року, у Відні (Австрія). Іім'я при народженні Хедвіга Єва Марія Кислер (Hedwig Eva Maria Kiesler). Її мати була піаністкою, а батько - банкіром.
Перебуваючи на піку кар'єри, «найкрасивіша жінка світу» в 1942р. запатентувала ідею "частотного сканування”, і це не маючи ніякої технічної освіти. Її винахід ліг в основу Navstar Global Positioning System - GPS (супутникової системи глобального позиціонування) - військових сил США.

Свій патент Хеді Ламар безоплатно подарувала уряду США.
Спробуємо простежити життєві перипетії в долі Хеді Ламар, які врешті-решт призвели до створення основ супутникового зв'язку і функціонування мобільних телефонів.

Хеді Ламар зростала під час правління Третього рейху. Будучи єврейкою, вона мала кілька імен, що використалися в залежності від обставин, зберігала таємницю своєї національності, постійно перебувала в напрузі із-за переслідування євреїв. Кожен крок, який робила Хеді Ламар, був усвідомлений і продуманий, хоча і приводив до важких наслідків.

Акторство не приносило Хеді Ламар задоволення, ролі викликали у неї відразу.
«Моя краса - моє прокляття, - розповідала Хеді. - Мені підсовували ролі дурних ляльок, як тільки я заїкалася про серйозній ролі, режисери починали наді мною реготати».
 
                                                                 Винахід Хеді Ламар
Її винахід лsu в основу сучасних сотових телефонів, бездротового широкосмугового зв'язку та телекомунікацій.
На початку 40-х років на озброєння були прийняті керовані ракети. Одна з основних військових проблем полягала в тому, що супротивники могли легко порушити наведення торпеди, виявивши її несучу частоту.

Хеді Ламар всіляко намагалася допомогти союзникам. Разом з Джорджем Антейлом Хеді Ламар придумала, як досягти захищеного управління торпедою по радіо.

Знаменита актриса познайомилася з відомим і досить скандальним авангардистом і композитором Джорджем Антейлом (George Antheil) ще в Лондоні. Він поділив її різко негативне ставлення до нацистів.
Антейл любив експерименти. Пристрасть до нового виявилася в його Ballet Mecanique - дивному і гучній оркестровому подання, в якому були задіяні пропелери, 16 синхронізованих піанол та дзвони. Разом з Хеді Ламар Джордж Антейл розробив ідеї, що призвели до такого важливого винаходу.

Все геніальне просто, так і ідея винаходу Ламар була дуже проста. Якщо керованій торпеді повідомляти координати цілі дистанційно тільки на одній контрольній частоті, ворог легко перехоплює сигнал, більш того, він може позбавляти його або перенаправляти торпеду. Ламар запропонувала синхронно згідно з певним алгоритмом змінювати несучу частоту передавача ракети і приймача.

Противник не зможе "вклинитися" у такий канал зв'язку.
Ламар запропонувала створити керовані торпеди. Разом з Антейлом вони розробили наступний алгоритм: необхідно використовувати на передавачі довільний код, він буде змінювати канал передачі, тоді можна буде синхронізувати такі частотні переходи і на приймачі. Зміна каналів зв'язку є гарантія безпечної передачі інформації. Для забезпечення синхронності зміни частоти Ламар і Антейл використовували стрічки з дірочками - такі, як паперова стрічка в механічному піаніно.

На той момент псевдовипадкові коди були використані для шифрування інформації, яку передавали з постійним (незмінним) відкритим каналом зв'язку. Хеді Ламар і Джордж Антейл зробили крок вперед: стали використовувати секретний ключ для швидкої зміни каналів передачі інформації.

Джордж Антейл і Хеді Ламар відправили в Національний Комітет по винаходах заявку, де отримали позитивну рецензію від самого Чарльза Кеттеринга - глави компанії Дженерал Моторс.

Ламар і Антейл вже в серпні 1942 р. отримали патент номер 2 292 387 «Secret Communication System» (Секретна система зв'язку). Патент включає опис секретних систем зв'язку, включаючи передачу помилкових каналів на різних частотах. Ця розробка стала основою Spread Spectrum - зв'язку з розширеним спектром, сьогодні вона використовується всюди: мобільних телефонах, GPS і WiFi 802.11.

United States Navstar Global Positioning System (Американська система глобального позиціонування) - це найбільша в світі система, безперервно передає сигнали з розширеним спектром. Таким чином, розробка Хеді Ламар - одна з найбільш значущих технічних робіт ХХст., більш того, основа сучасної військової потужності США. Всі передові технології  в справжньому боргу перед неперевершеною Хеді Ламар.

Потрібно відзначити, що в патенті як винахідник Ламар записана під її шлюбної прізвищем H.K Markey.



У 1942р. винахід так і не реалізували через ненадійність механічних компонентів. Крім того чиновники-не фахівці, читаючи суть патенту, вигукували: «Ви хочете в торпеду засунути піаніно?». Чи потрібно писати, що грошей за патент винахідники так і не отримали! Однак Хеді Ламар не здавалася: гроші для союзників вона заробляла зовсім іншим способом: дарувала поцілунок будь-якому чоловіку, який платив $25 000 на військові облігації. В результаті вона зібрала $17 мільйонів! Популярність і могутність Хеді Ламар росли як гриби після дощу.

В 1950 р. популярність, краса, і технічний склад розуму допомогли Хеді Ламар отримати пропозицію знятися в рекламі Emerson (телевізори, радіоприймачі). Реклама вийшла більш ніж успішною.
Про винахід згадали лише наприкінці 50р., коли перейшли на електронні компоненти. Вже в 1960 р. з'явився термін spread spectrum (система з розширеним спектром), який розвивав ідеї Ламар і Антейла. Військове відомство США розробило і успішно впроваджено систему секретної зв'язку (з основою розширеного спектру), яку застосовували навіть в 1962 року під час Карибської кризи. На початку 80-х технологію почали використовувати в цивільних цілях, а до тих пір вона довгі роки була засекречена.

Сьогодні технологія розширеного спектру перебуває на піку своєї кар'єри». Вона застосовується в сферах, без яких життя людини сьогодні немислиме: в мобільній телефонії, Bluetooth, бездротових пристроїв зв'язку Wi-Fi і ін. областях. 

Хеді Ламар померла 19 січня 2000р. Останні роки її життя про неї майже ніхто не згадував, жила Ламар бідно, нянчила своїх правнуків і займалася нескінченними судовими розбірками про наклеп і несанкціоноване використання її імені. Син Хеді Ламар Ентоні Лодер працює директором магазину сотових телефонів в Лос-Анджелесі.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
У комп'ютерній грі Half-Life 2 професора Ісаака Клейнера є ручний хедкраб Heady Lamar, ім'я персонажа дали на честь неперевершеної Хеді Ламар.
Починаючи з 2005 року, кожне 9 листопада вся Європа святкує День Винахідника на честь Хеді Ламар.
 
Джерело: http://subscribe.ru/
 
Категорія: Новини науки і техніки | Додав: ponra (31.08.2012)
Переглядів: 2210 | Теги: сотовий телефон, GPS, найкрасивіша жінка, WiFi, технологія розширеного спектру, Патент, Bluetooth | Рейтинг: 4.8/19
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz