Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
П`ятниця, 26.04.2024, 10:40
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Видатні фізики

Джозеф Генрі,учений, який сприяв винаходу і телеграфу, і телефону!
Джозеф Генрі,
 
учений, який сприяв винаходу і телеграфу, і телефону!

Джозеф Генрі (англ. Joseph Henry; 17 грудня 1797 - 13 травня 1878) - американський фізик, перший секретар Смітсонівського інституту. Генрі вважався одним з найвидатніших американських вчених з часів Бенджаміна Франкліна. Створюючи магніти, Генрі відкрив нове явище в електромагнетизмі - самоіндукцію, незалежно від Фарадея,  але Фарадей раніше опублікував свої результати. Його роботи з електромагнітним реле були основою для електричного телеграфу, винайденого Семюелем Морзе і Чарльзом Уитстоном незалежно від Генрі.

Генрі входив до числа перших 50 видатних вчених, включених президентом Лінкольном до складу Національної Академії наук США (1863), і з 1868 року до кінця життя був її беззмінним президентом. Помер Джозеф Генрі 13 травня 1878 р.Він відкрив багато фізичних явищ, але не публікував їх і не отримував патентів. І багато чого було знову відкрито іншими людьми і носить їх імена.. На честь Джозефа Генрі названа одиниця індуктивності в системі СІ - «генрі».


Генрі народився 17 грудня 1799 року в маленькому містечку Олбані в штаті Нью-Йорк. Про його дитинстві практично нічого не відомо. Навчався в місцевій школі, потім став у ній викладачем математики і фізики. Тут же, в школі, Генрі почав експерименти з електромагнетизмом. Він першим сконструював електромагніт: намотав котушку на підкову і виявив, що, якщо через котушку пропустити струм, то вона притягує залізні предмети. Ця його конструкція збереглася до цих пір.

У процесі своїх експериментів у 1830 році Генрі на рік раніше Фарадея відкрив явище електромагнітної індукції. Але якщо Фарадей відразу друкував результати своїх експериментів ( бо, Лондон тоді був науковим центром світу), то Генрі в далекій американській глибинці зробив це не відразу, і тому втратив пріоритет. Через багато років американська преса неодноразово висловлювалася про те, що Генрі поганий патріот (таке відкриття Америка упустила!). Тим не менш, результати своїх експериментів Генрі друкував, і його помітили. У 1832 році його запросили на посаду професора в коледж Нью-Джерсі, на базі якого потім був утворений Прінстонський університет. Продовжуючи свої експерименти, Генрі сконструював перше електромагнітне реле.

Тепер вже недалеко було до ідеї телеграфу. І дійсно, в 1835 році у своїй лабораторії Генрі продемонстрував перший електричний телеграф. Він передав по дротах повідомлення в сусідню будівлю. Знову Генрі підвела скромність. Він не опублікував свої результати, і винахідником телеграфу тепер вважається Самюель Морзе, який винайшов його на 2 роки пізніше. При цьому Морзе (його інженерна підготовка була скромною) не соромився консультуватися у Генрі з технічних проблем телеграфу, і після цього негайно патентував те, що йому Генрі радив.

Експериментуючи над електромагнітами, Генрі створив конструкцію, в якій група електромагнітів оберталася на осі. Це був перший електромотор. Інформацію про цю конструкцію Генрі опублікував в 1840 році (хоч це він зробив!). Правда, він називав цю конструкцію скромно: «обертовий електромагніт».

У 1844 році Генрі експериментально відкрив поширення електромагнітних хвиль. Він підвісив мідний дріт у вигляді прямокутника розмірами 9 на 15 метрів. Прямо під ним у підвалі - ще такий же провід (антену). Коли до верхнього проведення приєднується іскристі магнітоелектрична машина, в нижньому дроті теж виникав струм, який викликав поворот голки. Генріх Герц, який відкрив передачу електромагнітних хвиль, народився 15 років по тому.

Продовжуючи свої дослідження електромагнітів, Генрі створив зразки з тягою до 400 кг (це в середині ХIХ століття!).А в в 1828 сконструював потужний підковоподібний електромагніт з багатошарової обмоткою, здатний підняти вантаж вагою в тонну. У Вашингтоні, в Смитсонианском Інституті дбайливо зберігаються сотні експериментальних установок Генрі. До 40-го року XIX століття Генрі став найавторитетнішим американським ученим. У 1846 році багатий меценат Смитсон заснував Смітсоніанського Інститут - систему наукових музеїв. В даний час до складу цього Інституту входить 14 музеїв (природної історії, авіації та космонавтики, та ін). Ця дуже авторитетна в наш час організація розташовується в самому центрі Вашингтона поруч з Конгресом і Білим Домом. Першим директором Смітсоніанського Інституту став Джозеф Генрі, він залишався на цьому посту 32 роки, до самої смерті. До цих років належать його дослідження взаємозв'язку індукованих струмів. Він вивчав залежність взаємної індукції від відстані між котушками, показав, що належним вибором числа витків в обмотках можна підвищувати або знижувати напругу (за цим принципом працюють сучасні трансформатори). Своєю останньою роботою в області електрики Генрі випередив Герца: в 1842 він виявив, що залізні стрижні, що знаходяться в підвалі будівлі, намагнічуються від електричної іскри, отриманої на другому поверсі. Через 25 років Максвелл описав все, що відкрив Генрі, за допомогою чотирьох рівнянь електродинаміки.

З 1868 по 1878 роки Джозеф Генрі був президентом Академії Наук США. Якраз в цей час до нього звернувся молодий винахідник Олександр Белл. Він хотів створити пристрій для передачі по проводах людської мови. Читаючи праці Генрі, Белл знайшов прототип цього пристрою. За допомогою Белл звернувся до Генрі, і отримав таку консультацію, після якої він зумів здійснити свою ідею. Так з'явився телефон, який Белл запатентував в 1876 році. Після смерті Генрі Олександр Белл особисто встановив телефон в будинку його вдови і дочок.

Сам Генрі незадовго до смерті сказав: «Моє життя в основному було присвячене науці, і мої дослідження в різних галузях фізики створили мені відому репутацію…. Я ... не домагатися винагороди за свої праці, задовольняючись лише радісною свідомістю, що мої роботи доповнили суму людських знань. Єдина нагорода для мене - прогрес науки, щастя від відкриття нових істин і наукова репутація, на яку дають права мої дослідження ».
 
 
 Джерело: Википедия,
 Стаття Валерія Яковлєва «Кто способствовал изобретению и телеграфа, и телефона?».
Категорія: Видатні фізики | Додав: ponra (19.06.2013)
Переглядів: 2240 | Теги: Телеграф, самоіндукція, електромагнітні хвилі, реле | Рейтинг: 5.0/9
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz