Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Вівторок, 23.04.2024, 13:33
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 11 клас

Як спостерігати і рахувати метеори
                               
Метеори - це дрібні частки льоду і пилу , втрачені кометами під час їх стрімкого переміщення в космічному просторі.
Комети , наближаючись до Сонця нагріваються , розсіюючи в міжпланетному просторі уламки своєї породи , які під дією сонячного вітру рухаються до зовнішньої межі Сонячної системи .
 Зоряний пил з " хвостів " комет несеться роєм по орбіті своєї материнської комети , і іноді перетинає земну орбіту.
 
Перетин Землі орбіти метеорним роєм. 
   
Більшість зоряних дощів утворюються при проходженні Землі через шлейф цих пилових частинок , і ми бачимо чудове видовище , коли на зоряному небі раптово спалахує і прокреслює небо яскравий слід . Враження таке , ніби впала зірка . Але падають зовсім не зірки , а маленькі частинки речовини діаметром близько 1 мм або більше , які з великою швидкістю вриваються в атмосферу Землі. Вони спалахують від тертя і повністю згорають в атмосфері , спалахуючи , як зірки. Це явище можна спостерігати з будь-якої точки планети.
 
       Побачити справжній зорепад мріє кожен.
 Яскраві спалахуючі розчерки в нічному небі, коли здається, що з неба зриваються зірки, створюючи дивовижний небесний краєвид, притягують численні погляди вгору по всьому світу. І ось настає період чергового проходу Землі через хмару метеорних часток, викинутих колись про літаючою кометою, ви вдивляєтеся в небо, але замість сотні "падаючих зірок" навряд чи помічаєте десяток за ніч.
 
Невже астрономи щоразу помиляються в прогнозах?
 
Пам'ятайте , що спостереження зорепаду з великого міста не принесе ніякого задоволення , в кращому випадку один -два яскравих метеора протягом ночі уважному глядачеві буде забезпечено.
Щоб побачити якомога більше " падаючих зірок " городянину треба виїхати далеко за місто , подалі від вуличного засвічення. Але і там проводити спостереження в повній темряві , вимкнувши всі освітлювальні прилади , мобільні телефони та ліхтарики. Тільки тоді очі, не засліплені яскравими джерелами світла , адаптувавшись до темряви , зможуть помітити навіть слабкі метеори .
Допускається використання червоного ліхтарика , оскільки його світло не порушує адаптацію очей до темряви. Для прикладу , спостерігаючи в місті , ви помітили 5 метеорів , але якби ви від’Їхали  на 15-20 км від вуличного освітлення , то могли б нарахувати 25-30 метеорів за той же час .

Місяць створює істотну перешкоду , особливо коли він повний . Тільки найяскравіші метеори і боліди здатні виділитися на небі в таких умовах. Як правило , візуальні спостереження тоді не доцільні. Але ви можете все-таки спробувати побачити метеори (особливо якщо прогнозують рясний зорепад ) , вставши спиною до Місяця і направивши погляд на НЕ засвічену частину неба . Через місячної засвічення неба в окремі роки взагалі не вдається спостерігати деякі метеорні потоки .

У таблиці нижче перераховані найбільші метеорні потоки, що з'являються щороку. Вказані також дні, в які інтенсивність метеорних потоків зазвичай досягає максимуму. Не забуваємо, що інтенсивність деяких метеорних потоків змінюється від року до року, в таблиці дані найбільш стабільні значення.


Таблиця великих метеорних потоків.
 
 
 
 Кращий спосіб спостерігати і рахувати метеори - лежачи в шезлонгу , щоб зручніше оглядати все небо .
 Ваш погляд повинен бути спрямований трохи вище точки, що знаходиться посередині між лінією горизонту і зенітом .
 Не можна спостерігати сидячи , закидаючи голову назад , - це порушує кровообіг і викликає зменшення гостроти зору. При спостереженнях метеорів не слід дивитися на сам радіант . У цьому випадку будуть видні тільки короткі метеори , і найслабші з них залишаться непоміченими. Далеко від радіантів спостерігаються найбільш довгі і яскраві метеори .

Не забуваєте про теплий одяг і плед , тому що більшу частину часу ви будете малорухливі і швидко охолодите тіло навіть здавалося б теплої літньої ночі .

Біноклі та телескопи даремні при спостереженнях метеорних потоків , оскільки обмежують поле зору кількома градусами . Метеори спостерігають неозброєним поглядом ! Тільки на випадок , якщо метеор залишає тривалий пилової слід , буде корисним поспостерігати в бінокль , як слід буде згинатися і розчинятися під дією атмосферних течій .

Загалом, при дотриманні цих простих умов , ви зможете не тільки насолодитися красивим видовищем , але і принести користь науці .
 
Важливо також в яку частину ночі проводяться спостереження .
Число метеорів змінюється протягом ночі. Перед північчю спостерігаються тільки ті метеори , які створюються частинками , які « наздоганяють » Землю , і тому швидкість їхнього входження в атмосферу мала. Після півночі частинки і Земля рухаються назустріч один одному , і тому їх відносна швидкість дорівнює сумі швидкостей. Оскільки яскравість метеора істотно залежить від швидкості входу метеорної частинки в атмосферу (чим вона більше , тим метеор яскравіше і краще бачимо ) , спостережуване число метеорів зростає після півночі.

Висота радіантів (що здається точка вильоту метеорів ) потоку теж має певне значення. Через поглинання світла товщею атмосфери метеори , що спалахують ближче до горизонту , здаються слабкішим. Чим вище в перебігу ночі піднімається радіант потоку , тим на більшій частині небосхилу видно  метеори, які розлітаються і вони найбільш яскраві.
 
Категорія: 11 клас | Додав: ponra (13.10.2013)
Переглядів: 1454 | Теги: метеори, Дощ, спостерігати, потоки, зоряний, комети, зорепад, радіант | Рейтинг: 5.0/11
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz