Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Четвер, 25.04.2024, 23:56
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 11 клас

Найяскравіші об'єкти у Всесвіті
Найяскравіші об'єкти у Всесвіті
Квазари - самі яскраві об'єкти у Всесвіті - сформувалися у відносно невеликих галактиках.
Згідно з новими дослідженнями, ці надмасивні чорні діри з'явилися незабаром після Великого вибуху і набрали свою вагу на диво швидко - швидше, ніж галактики, що оточують їх.
Квазари - це явище воістину екстремальне, адже вони горять набагато яскравіше, ніж, наприклад, сукупність всіх зірок всього нашого Чумацького шляху.
Квазари порівнюють маяками Всесвіту. 
У відповідності з сучасними теоріями, потужне випромінювання квазарів зобов'язане своїй появі процесам поглинання надмасивними чорними дірами (які в мільярди разів перевищує масу нашого Сонця) навколишнього газу, зірок і планет. У більш пізній час надмасивні чорні діри утворювалися вже тільки в дуже масивних галактиках, але на зорі Всесвіті все було не так - адже більшість яскравих квазарів сформувалося саме тоді, коли вік Всесвіту становив лише приблизно третину від її нинішнього віку.
 
 У 1963 році астрономи були вражені тим, що були відкриті слабкі зірковидні об'єкти, що мають дуже велике червоне зміщення. Тепер ці джерела назваются квазари (від англійського словосполучення "квазі-зоряні об'єкти" - "Quasi-Stellar Objects").
 Об'єкти, що мають великі червоні зміщення, знаходяться на краю видимого Всесвіту. Щоб ці джерела були видимі, вони повинні випромінювати дуже велика кількість енергії. Звідки ж квазари беруть цю енергію?
Існує поширена модель: квазар є яскравим ядром активної галактики, в центральній області якої знаходиться надмасивна чорна діра. Сьогоднішня картинка - знімок, отриманий космічним телескопом ім. Хаббла. На знімку поблизу центру зображений квазар PKS 2349 у вигляді зірки, а також батьківська галактика у вигляді туманного німба навколо. Однак квазар не знаходиться в центрі галактики. Якщо придивитися, можна побачити, що галактика і квазар є н галактиками, які зіштовхуються або зливаються .
 
Цей та інші детальні знімки, отримані останнім часом космічним телескопом, ставлять під сумнів стандартну модель квазара.
 
У 1984 році німецький астроном Р. Кюр зі співробітниками виявив на зоряному небосхилі настільки сліпучий квазар (квазізоряне джерело радіовипромінювання), що навіть на великій відстані від нашої планети, яка обчислюється багатьма сотнями світлових років, він по інтенсивності світловипромінювання, яке посилає на Землю не поступився б Сонцю, хоча віддалений від нас космічним простором, яке світло може подолати за 10 млрд років.
В яскравості своїй цей квазар не поступається яскравості звичайних 10 тис. разом узятих галактик. У зоряному каталозі він отримав номер S 50014+81 і вважається самим яскравим астрономічним об'єктом в безмежних просторах Всесвіту.
 Незважаючи на свої відносно малі розміри, що досягають в діаметрі декількох світлових років, квазар випромінює набагато більше енергії, ніж ціла гігантська галактика. Якщо величина радіовипромінювання звичайної галактики становить 10 Дж/с, а оптичне випромінювання - 10 , то для квазара ці величини відповідно рівні 10 і 10 Дж/с.
Зазначимо, що природа квазара ще не з'ясована, хоча існують різні гіпотези: квазари - це або залишки загиблих галактик, або, навпаки, об'єкти початкового етапу еволюції галактик, або що-небудь ще зовсім нове.
 
А все-таки цікаво поглянути на найяскравіший об'єкт у Всесвіті.
 Їм є квазар QSO 1229+204, що ховається в центрі спіральної галактики Маркарян 771.
 Він світиться настільки інтенсивно, що майже повністю затьмарює випромінювання мільярдів оточуючих його зірок. Якби не QSO 1229+204, ми спостерігали б Маркарян 771 як звичайну спіральну галактику з перемичкою, що нагадує зовні Чумацький Шлях. Замість цього форма спіралей практично тоне в яскравому світлі квазара.
Збільшене зображення центру галактики Маркарян 771 з яскравим квазаром.
 
 Фото: Фото: NASA/Hubble

Але чому квазар QSO 1229+204 настільки яскравий?
 Загальноприйнятий сьогодні погляд на природу квазарів полягає в тому, що вони представляють собою надмасивні чорні діри в центрах галактик, засмоктуючі речовину з навколишнього простору. Досліджуючи галактику Маркарян 771 з допомогою телескопа «Хаббл», астрономи виявили її в процесі зіткнення з карликової галактикою. Можливо, що разлітаючийся від зіткнення газ живить гігантську чорну діру в ядрі Маркарян 771. Падаючи на чорну діру він розігрівається до дуже високих температур і починає яскраво світитися. Тому квазар і затьмарює собою світло цілої галактики.
 
Мораль з усього проста. Як не дивно, але чорні діри, які за визначенням не повинні випромінювати світло, можуть бути яскравими об'єктами Всесвіту.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Найяскравішим квазаром є 3C 273 з сузір'я Діви(Вікіпедія)
 
 
 
Категорія: 11 клас | Додав: ponra (28.01.2013)
Переглядів: 3265 | Теги: чорні діри, галактики, дослідження., самий яскравий об'єкт, Великий вибух | Рейтинг: 5.0/13
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz