Чи можна побачити пару ?
Ви впевнені , звичайно, що бачили водяну пара вже багато разів , бачите її щодня. Тим часом , бачити водяну пару абсолютно неможливо , як не можна бачити повітря. Справа в тому , що пара , справжня пара , прозора і невидима. Той білий димок , який виривається з носика чайника , або ті білі клуби , які випускає паровоз , - зовсім не пара в строгому сенсі слова , хоча її так називають у побуті .
Це туман , а не пара.
Чим відрізняється туман від пари? Пара - газ прозорий і невидимий ; туман же - газ , згущений в найдрібніші водяні крапельки , які, як порошинки , ширяють у повітрі і , як пил,що роблять його непрозорим. Туман білого кольору з тієї ж причини , з якої білий сніг: всяка дрібна , розпилена прозора речовина ( в снігу - лід , в тумані - вода) має білий колір.
Отже , та пара , якою ми користуємося в техніці як джерелом енергії , абсолютно невидима , - все одно , чи буде це пара « насичена » (тобто яка не може вже за своєї температури містити більше вологи у відведеному їй просторі) або « перегріта ». Якщо ви бажаєте в цьому переконатися , погляньте в кочегарці на водомірне скло - трубку , яка показує рівень води в паровому котлі . Ви побачите в трубці воду , але над водою не помітите нічого . А між тим всю верхню частину трубки над рівнем води займає пара – та сама пара , гаряча і стиснута , яка утворюється в казані і працює в паровому циліндрі. Якщо б ви могли проникнути поглядом у паровий циліндр , то побачили б дивну , несподівану картину: поршень швидко снує вперед і назад , а тієї пари , яка його штовхає і є джерелом роботи всієї машини , абсолютно не видно.
Автор: Яків Ісидорович Перельман "Фізика на кожному кроці "
|