На лід чи під лід?
Бажаючи нагріти воду, ми розміщуємо посудину з водою над полум'ям, а не збоку від нього. І чинимо цілком правильно, оскільки повітря, що нагрівається полум'ям, стає більш легким, витісняється з усіх боків догори і обтікає наш посудину.
Отже, поміщаючи тіло, що нагрівають, над полум'ям, ми використовуємо теплоту джерела найвигіднішим чином.
Але як вчинити, якщо ми хочемо, навпаки, охолодити яке-небудь тіло за допомогою льоду?
Багато хто, за звичкою, розміщує тіло над льодом, – ставлять, наприклад, глечик молока поверх льоду. Це недоцільно: адже повітря над льодом, охолоджується, опускається вниз і замінюється оточуючим теплим повітрям. Звідси практичний висновок: якщо хочете охолодити напій або страву, ставте чи кладіть їх не на лід, а під лід.
Якщо поставити посудину з водою на лід, то охолоне лише самий нижній шар рідини, інша ж частина буде оточена неохолодженим повітрям. Навпаки, якщо покласти шматок льоду поверх кришки посудини, то охолодження її вмісту піде швидше. Охолоджені верхні шари рідини будуть опускатися, замінюючись теплою рідиною, що підіймається знизу, поки не охолоне вся рідина в посудині. З іншого боку, охолоджене повітря навколо льоду також буде опускатися вниз і оточить собою посудину.
Використано: Перельман Я.И. - Большая книга занимательных наук - 2009
|