Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Четвер, 28.03.2024, 14:06
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » 8 клас

Роль зору для живих організмів. Рекордсмени зору
 
Роль зору для живих організмів. Рекордсмени зору. Чутливість очей змій та інших живих істот до випромінювання .Види орієнтації у повній темряві
 
Для людини найважливішим органом чуттів є око, яке з фізичної точки зору є оптичною системою.
 Око складається власне з ока (очне яблуко) та допоміжних органів: верхні та нижні повіки, вії, м’язи, що рухають оком, органи, що виробляють сльози. .
 Очне яблуко розташоване в глазниці черепа й нерухоме завдяки м’язам, які регулюють його положення.
 Зовні око покрите білою оболонкою – склерою – вона захищає від механічних ушкоджень і допомагає зберігати форму.
Склера - непрозора зовнішня оболонка очного яблука, що переходить в передній частині очного яблука в прозору рогівку. До склери кріпляться шість окорухових м'язів. У ній знаходиться невелика кількість нервових закінчень і судин.
Рогівка - прозора оболонка, що покриває передню частину ока. У ній відсутні кровоносні судини, вона має велику заломлюючу силу. Входить в оптичну систему ока. Рогівка межує з непрозорою зовнішньою оболонкою ока - склерою. Передня камера ока - це простір між рогівкою і райдужкою. Вона заповнена внутрішньоочною рідиною.
 Райдужка - за формою схожа на круг з отвором всередині (зіницею). Райдужка складається з м'язів, при скороченні і розслабленні яких розміри зіниці змінюються. Вона входить в судинну оболонку ока. Виконує ту ж функцію, що діафрагма у фотоапараті, регулюючи світловий потік.
 Окрім судин,в райдужку входить велика кількість пігментних клітин,в залежності від їх наповнення та глибини залягання райдужна оболонка має різний колір.
Зіниця - отвір в райдужці ока. Його розміри звичайно залежать від рівня освітленості. Чим більше світла, тим менше зіниця.
Кришталик - "природна лінза" ока. Він прозорий, еластичний - може змінювати свою форму, майже миттєво "наводячи фокус", за рахунок чого людина бачить добре і поблизу, і вдалині. Розташований в капсулі, утримується війковим пояском. Кришталик, як і рогівка, входить в оптичну систему ока.
 Склоподібне тіло - желеподібна прозора субстанція, розташована в задньому відділі ока. Склоподібне тіло підтримує форму очного яблука, бере участь у внутрішньоочну обміні речовин. Входить в оптичну систему ока.
 
Сітківка - складається з фоторецепторів (вони чутливі до світла) і нервових клітин. Клітини-рецептори, розташовані в сітківці, поділяються на два види: колбочки і палички. У цих клітинах, що виробляють фермент родопсину, відбувається перетворення енергії світла (фотонів) в електричну енергію нервової тканини, тобто фотохімічна реакція.
 Палички володіють високою світлочутливістю і дозволяють бачити при поганому освітленні, також вони відповідають за периферійний зір.
 Колбочки, навпаки, вимагають для своєї роботи більшої кількості світла, але саме вони дозволяють розгледіти дрібні деталі (відповідають за центральний зір), дають можливість розрізняти кольори.
 
 Найбільше скупчення рецепторів знаходиться в центральній ямці (жовта пляма), що відповідає за найвищу гостроту зору. Жовта пляма розташована якраз навпроти зіниці. Сітківка прилягає до судинної оболонки, але на багатьох ділянках нещільно. Саме тут вона і має тенденцію відшаровуватися при різних захворюваннях сітківки
. Місце,де зоровий нерв входить в око,не сприймає світло,тому воно називається сліпа пляма.
 Повне співпадання принципу дії фотоапарата й ока спостерігається у птахів, плазунів. Бо в них кришталик ока, як і об'єктив фотоапарата, може рухатись відносно сітківки.
 
 У людей і ссавців при зміні відстані предмета від кришталика змінюється кривизна сфери кришталика, що призводить до зміни його фокуса. Це дає змогу кришталику залишатись у фіксованому місці, а не змінювати свою відстань до сітківки.
 
 Цю здатність ока рефлекторно змінювати свою фокусну відстань, щоби пристосуватись до чіткого бачення предметів, які перебувають на різній відстані, називають акомодацією.
 Коли ми дивимось удалечінь, предмети, розташовані на близькій відстані, здаються нечіткими. Якщо ж розглядати близькі предмети, то нечітко видно віддалені.
Люди та ссавці завдяки здатності кришталика змінювати свою кривизну, тобто маючи акомодацію, можуть чітко розрізняти предмети, розташовані на різній відстані від ока.
Точніший спосіб оцінювання відстані ґрунтується на так званому «бінокулярному зорові»,тобто зорові двома очима.
Річ у тім,що очі-ліве та праве-бачать предмети трохи по-різному,оскільки дивляться на них з різних точок.
 
-Намалюйте на аркуші паперу круг і подивіться на нього, поперемінно закриваючи то праве, то ліве око.
Що відбувається з зображенням?
- ви побачите, що зображення буде "стрибати" то в один, то в інший бік від уявної середньої лінії.
Причина в тому, що кожне око сприймає зображення самостійно і за своїм власним нервовим стовбуром направляє в мозок. Там зображення, отримані обома очима, поєднуються, зіставляються - так і виникає "узагальнений" образ того, що бачать обидва ока.
 Для наявності бінокулярного зору, необхідно щоб зорові поля обох очей перекривались.
 Зір тварин століттями підлаштовувався під потреби виду.
 Так, кішки майже не розрізняють кольори, для їхнього способу життя куди важливіше "нічний зір", саме тому їх зіниця здатна розширюватися до 14 міліметрів (у людини тільки до 8).
 Бджоли не помічають червоний колір і не запилюють червоні квіти.
 Яструби бачать ультрафіолетове світло, яка допомагає їм вистежувати здобич.
Собаки добре бачать або на віддалі від себе, або прямо перед собою, третього не дано
Нормальний зір здійснюється двома очима (бінокулярний зір)
Відомо, що при розгляданні предметів лівим і правим оком ми бачимо неоднаково. . Образи, видимі правим оком, включають праві частини предмета, а лівим - ліві. Зір двома очима полегшує сприйняття простору,допомагає відчувати рельєфні зображення предметів, бачити глибину і визначати відстань предмета від ока, дає уявлення про форму, обсяг розглянутого предмета.
Для багатьох тварин вміння точно орієнтуватися в просторі з допомогою зору дуже важливо. По-перше, це важливо для деревних жителів. Щоб стрибнути з гілки на гілку, потрібно абсолютно точно оцінити відстань між ними. Якщо подивиться на мавп: у всіх них очі спрямовані вперед. І як же вони "літають" у кронах дерев, Рухи їх настільки точні, що здається, ніби їх руки самі чіпляються за опору. Подивіться на кішку або собаку: адже вони дивляться вам прямо "в очі"! І дійсно, у всіх хижих звірів зр бінокулярний. Людина також має бінокулярний зір.

У хижик птахів очі зміщені вперед. У сов очі дивляться зовсім строго вперед і кут бінокулярного зору у них досягає 80 градусів. Обидва ока рухаються незалежно, тому поля зору можуть розходитися і сходитися, перекриваючись сильніше за бажанням птиці. Сови добре бачать вдень, але у них більше паличок, ніж колбочок, тому кольоровий зір у них не дуже хороший.
 У птахів різного способу життя є специфічні адаптації
. 1) У морських птахів та птахів відкритих рівнин є гребені на сітківці за якими вони встановлюють горизонт як орієнтир. 2) У птахів, що полюють під водою, дві точки фокусування на сітківці. Око змінює свою кривизну під тиском води і фокус зміщується (фокус з більшою мірою визначається склери, ніж кришталиком).
3) У денних хижих птахів, зимородків, ластівок по дві жовті плями (місць на сітківці з найвищою концентрацією колбочок): для прямого і бокового огляду.
4) Жовта пляма сама може мати форму лінзи, у результаті око володіє двома лінзами.
5) Фільтри з жирових крапельок в колбочки, що дозволяють підвищувати чутливість до певних ділянок спектра. Так буревісники можуть "включити" червоний фільтр для відсіювання синіх променів, що дозволяє їм легше помічати невеликі предмети в / на поверхні води.
6) Довгі пір'ячко-вії у птахів-носорогів і виступи орбіт у орлів (характерна "брову") дають тінь на очі, захищаючи від сонця і засліплення.
 
 Але й очі, що дивляться вбік, - річ теж дуже корисна. Деяким звірам такий спосіб "взірання" на навколишній світ настільки підходить, що вони зовсім не прагнуть зробити свій зір бінокулярним. Навпаки, за рахунок різних хитрувань їм вдається вдосконалити свій бічний зір так, що стає можливим бачити не лише те, що робиться збоку, але хоча б трошки і те, що позаду. А це, мабуть, буває не менш важливо, ніж бачити перед собою. Бо звірі ці - травоїдні, їм самою природою визначено бути переслідуваними жертвами.
Риби, комахи, рептилії, птахи, кролики і коні проводять своє життя на відкритих просторах (рівнини, поля), тобто там, де необхідно бачення всього, що відбувається навколо - панорамний зір. І саме цьому сприяє їх бічне розташування очей. Очі дуже багатьох тварин розташовані з боків голови, що дозволяє їм бачити все як попереду, так і позаду себе.). Зліва для порівняння показані зони бінокулярного зору (там, де два помаранчеві півкола перекриваються) для тварин, очі яких розташовані з боків голови або дивляться вперед. Праворуч: огляд тварин, здатних до "рентгенівському зору" вглиб середовища, при різному положенні очей.
Мешканець степових просторів заєць-русак - любитель побігати наввипередки з собаками, правда, частіше за все не по своїй волі. ". Ось тут-то і пригоджуются зайцеві його сидячі з боків голови великі очі: завдяки такому їх розташуванню довговухий звір може хоч трохи, але все-таки бачити те, що відбувається у нього за спиною. Адже це тільки для запеклого мисливця заливистим гавкіт собак, що підносять зайця з лежаняі і азартно ганяють його по колу на вірний постріл, звучить як радісна музика. Але уявіть собі, що має відчувати в цей час довговухе звірятко, над яким навис десяток оскалених пащ: для нього ця "музика", скоріше, нагадує похоронний марш ... На жаль, при такій божевільній "гонці на виживання" інший раз відбуваються "накладки" через відсутність "переднього зору". Ведений самим лише почуттям - жахом, косий мчить, не розбираючи шляху, і буває, що натикається на яке-небудь дерево.
Якщо взяти ту ж білку: у неї очі також направлені в сторони, так що бінокулярного зору немає. Ми бачимо зону бінокулярного зору (там, де два помаранчеві півкола перекриваються) для тварин, очі яких розташовані по боках голови Розташовані по боках голови пташині очі мають майже або повністю круговий огляд. На великій частині зір монокулярний, поля зору обох очей перетинаються попереду градусів на 30. Іноді ще й позаду(вальдшнеп).
 
За допомогою зору ми сприймаємо (відчуваємо) :

Світло (навіть в умовах надслабкого освітлення, нічний зір)
Колір об'єктів (у видимому діапазоні електромагнітних хвиль 380-760 нм) при достатньому освітленні (денний зір).
Тривимірне, об'ємне зображення навколишніх предметів у просторі. Зображення в системі трьох координат можливо завдяки бінокулярному зору і процесу акомодації, у людини нормальний зір здійснюється за допомогою двох очей.

Рух об'єктів. Зорова система, крім розрізнення кольору, форми й розташування предметів, реагує на рух об'єктів.
 
Кольрове сприйняття світу людиною.
 
Людина бачить кольори найбільш повно при яскравому світлі. Якщо освітлення слабка, весь світ постає в чорних, білих і сірих тонах. Коли зовсім темно, ми поступово «звикаємо до темряви» - сітківка ока підвищує свою чутливість у сотні разів.
 Як же наше око сприймає колір? І чи всі кольори ми сприймаємо?
 Світ різнобарвний, і ми маємо змогу бачити його таким. Кольори ми сприймаємо за допомогою колбочок, які реагують тільки на певну довжину хвилі. Існує три типи колбочок. Колбочки першого типу реагують переважно на червоний колір, другого - на зелений, третього - на синій. Ці три кольори називають основними. Оптичним змішуванням основних кольорів можна одержати всі кольори спектра та їхні відтінки. Якщо колбочки всіх типів збуджуються водночас та однаково, виникає відчуття білого кольору. М. Ломоносов був одним із перших, хто в 1757 році, розмірковуючи про природу кольорового зору, назвав число «три». Гіпотеза трикомпонентного кольорового зору майже в сучасному вигляді була сформульована на самому початку ХІХ ст. англійським ученим Т. Юнгом. Але тільки 15-20 років тому наукове провидіння одержало наукове підтвердження. Використовуючи методи мікроспектрофотометрії та мікроелектрофізіології, удалося довести, що в сітківці ока людини та деяких тварин (перші успіхи винахідникам принесла золота рибка: ці досліди почали робити на її сітківці) колбочки містять пігменти з різним кольоровідчуттям і у зв'язку з цим розкладаються на три групи - червоні, сині та зелені. Тому нормальний зір і називається триколірним або трихроматним.
 
 
 
Зір в умовах недостатнього освітлення

Найбільш важливим є зір в умовах слабкого освітлення. При переході зору від денного до сутінкового змінюється сприйняття кольорів. Це пов'язано з перебудовою ока до сприйняття об'єктів при низькій освітленості. При цьому передача кольору зміщується в синьо-фіолетову область спектра.
Для того, щоб при слабкому (приглушеному) освітленні забезпечити максимальну здатність ока розрізняти предмети, використовують підсвічування наприклад червоним кольором. При цьому у зорі беруть участь тільки колбочки, оскільки палички не чутливі до червоної області спектра.

Застосування підсвічування червоним світлом використовується при освітленні в умовах дотримання секретності, коли необхідно розрізняти об'єкти, не звертаючи сторонньої уваги і залишаючись непоміченим. Наприклад в нічний час на підводних човнах (субмаринах), де іноді необхідно вести роботу з застосуванням зовнішніх оптичних приладів - перископів, на авіаносцях у відкритому морі і т.д..
 
 
Різновиди органів зору

Зір тварин дозволяє їм сприймати навколишній світ. Очі, як орган зору, можуть бути влаштовані по-різному. Еволюція призвела до формування двох типів очей:
1 - очі людини і вищих тварин, у яких сформувалися складні біологічні оптичні системи. У цих тварин два ока, що працюють узгоджено (звідси і з'явився термін бінокулярний зір). У деяких тварин розвинувся стереоскопічний зір.

2 - Фасеткові очі характерні для комах (бабка, бджола, муха) і деяких інших істот.

Деякі з тварин мають більше однієї пари очей (павуки, восьминоги)


Очі живих істот, виконуючи однакову функцію зору, іноді дуже різняться за будовою. Бінокулярний зір дає можливість сприймати предмети об'ємно (просторово) - орієнтуватися на місцевості, координувати свої дії, наприклад, при ходьбі, стрибках; керувати рухом свого тіла, повноцінно брати участь у всіх сферах діяльності - роботі, навчанні, спорті і т. д.



  В живій природі крім системи зору у вигляді очей, існує світ безхребетних   мешканців - комах, наділених зором, який принципово відрізняється від бінокулярного очного зору. Він називається - фасетковим зором.

Фасеткові очі комах нерухомі. Вони розташовані з боків голови і можуть займати майже всю її поверхню (наприклад, у бабок, мух, бджіл). Фасеткові очі розташовані на капсулі голови в глибоких каналах кутикулах, так званих очними капсулами. Поверхня, близька за формою до півсфери з кутикули, охоплює око ззовні і утримує його на головний капсулі. У ракоподібних іноді кутикули сидять на рухомих виростах. Найбільш вивчені фасеткові очі дорослих комах і їх личинок з неповним перетворенням, у яких вони упаковані сотнями і навіть тисячами омматидіїв - утворень у вигляді шестигранних трубочок.
           Фасетковий зір мухи.
Очі різних видів комах складаються з різної кількості омматидіїв : у робочої мурашки - близько 100, у кімнатної мухи - близько 4000, у робочої бджоли - 5000, у метеликів - до 17 000, у бабок - до 30 000.

Завдяки пристрою фасеткових очей у вигляді двох півсфер з величезною кількістю упакованих елементів зору - омматидіїв, створюючих в цілому сферу, практично комахи не обертаючи головою бачать простір і всі предмети з усіх боків. Вони легко запам ’ ятовують і знаходять потрібні їм координати місць.
 
Самий гострий зір на суші у сапсана (Falco peregrinus). Він бачить голуба на відстані 8 км.
 
 Із водних  мешканців найгостріший зір у акул: зона видимості у воді близько двох десятків метрів, здатність до нічного бачення («котяче око», що відбиваєає світло);
 
 
Чутливість ока залежить від довжини хвилі. Всередньому очі спостерігача найбільш чутливі до випромінювання з довжиною хвилі l m = 5550 Å (зелений колір). У міру віддалення
від l m в обидві сторони чутливість ока зменшується і падає до нуля близько 3900 і 7600 Å. Це - фіолетовий і червона межа видимої, або візуальної, області спектра.
              Сапсан

Мінімальний потік випромінювання, який може бути виявлений приймачем, називається його порогом чутливості. Поріг чутливості ока дуже малий близько 103 квант/сек.
Для того щоб очі досягли такої чутливості, спостерігач має деякий час побути в темряві, адаптуватися. Явище адаптації до темряві полягає в тому, що збільшується діаметр зіниці, відновлюється чутливість нічного зору і на сітчастій оболонці з'являється особлива світлочутлива речовина (зоровий пурпур). В результаті очі стають чутливими до слабкого освітлення.
Здатність до адаптації дозволяє оку працювати в дуже широкому діапазоні освітленостей (від дня до ночі освітленість змінюється, наприклад, в 108 разів).
Стосовно змій.
У ямкоголової змії чотири ока, два - на голові для спостереження у видимому діапазоні довжин хвиль, два - нижче цих очей, спеціально для реєстрації інфрачервоного випромінювання. У пошуках здобичі змії безшумно повзуть в темряві і обстежують околиці, намагаючись вловити все, що тепліше або холодніше навколишнього середовища. Потім змія, використовуючи конічні поля теплового зору, може визначити відстань до жаби, яка, в результаті випаровування вологи з поверхні її шкіри, холодніше, ніж земля, або сплячої теплокровної птиці, яка тепліше фону. Змія на тепловому тлі бачить все, що холодніше або тепліше фону. Її рознесені на деякій відстані два теплових „ока", на відміну від антен комара, дозволяють визначити позу, розміри і головне - відстань до жертви. 
Зір у різних представників роду Змії варіюється в широких межах: від здатності тільки відрізнити світло від темряви до гострого зору, але основною відмінністю є те, що їх сприйняття, хоча і не різке, дозволяє їм адекватно відстежувати рух. Як правило, зір найкраще розвинений у представників деревних змій і слабо у риючих змій, ведучих, в основному, підземний спосіб життя. Деякі змії, (наприклад представники роду Ahaetulla), мають бінокулярний зір коли обидва ока здатні фокусуватися на одній і тій же точці. Більшість змій здійснює зорове зосередження на процесі переміщення об'єкта вперед і назад по відношенню до сітківці, у той час як в інших представників очна лінза (кришталик) має здатність до акомодації (змінює свою кривизну).

Порівняно з іншими плазунами у змій найбільш розвинений орган теплової чутливості, який знаходиться на лицьовій ямці між оком і носом з кожної сторони голови. Гадюки, пітони, удави мають чутливі рецептори, розташовані в глибоких канавках на морді, які дозволяють їм «бачити» випромінювання теплокровних , наприклад ссавців. Інші представники оснащені тепловими рецепторами, що вистилають верхню губу, трохи нижче ніздрів. У ямкоголовых змій термолокатори дозволяють визначати навіть напрямок джерела теплового випромінювання. При цьому вони сприймають інфрачервоне випромінювання, що виходить від навколишніх предметів, не як електромагнітні хвилі, а саме як тепло.
 
 Факт, що деякі членистоногі, наприклад комарі і кліщі, володіють підвищеною чутливістю до інфрачервоного випромінювання, відомий давно. Люди з глибоким заляганням кровоносних капілярів під шкіряним покривом чинності зниженої температури шкіри менше схильні до укусів паразитів. Якщо поруч знаходяться дві людини, у яких температури поверхні тіла розрізняються, то більше тепла людина виявляється оточеним хмари комарів, а іншого вони майже не кусають.
Тепла жертва, пручаючись укусів паразитів, продовжує розігріватися, у результаті усе більше паразитів злітаються до неї, і людині доводиться рятуватися втечею.
 
 Рекордсменами інфрачервоного сприйняття слід визнати уже згадуваних ямкоголовых змій. У них по обидві сторони голови, між носом і очима, є два конічних поглиблення, обрамлених по краях клітинами, чутливими до інфрачервоного випромінювання. Рознесення цих двох ямок на поверхні голови на деяку відстань забезпечує своєрідну бінокулярність сприйняття теплового джерела і дозволяє змії „обчислювати" напрямок стрибка для ураження жаби або гризуна. Як показують експерименти, змії можуть вловлювати зміна температури в 0,0018°С. Такий температурної чутливістю поки не володіють навіть тепловізори третього покоління. Найбільш поширені матричні інфрачервоні камери мають чутливість до 0,02°С,
 
 
Більшості організмів на Землі властивий денний ритм життя, але є такі мешканці, для яких характерна нічна активність. Підкоряючись своїм біологічних годиникам, виходять, виповзають, вилітають з денних укриттів звірі та птахи, амфібії і рептилії, павуки та комахи. Вночі вони годуються, полюють, підшукують партнерів для продовження роду, виводять потомство. Вночі розкривають свої квіти і деякі види рослин.
У нічних тварин і рослин є побратими по проживанню в умовах повної темряви. Це організми, що населяють глибини океану, підземні печери, ґрунт - одним словом, місця, куди не проникають сонячні промені, де панує вічна ніч.
Щоб нормально існувати в умовах малої освітленості або в повній темряві, у тварин виробилися дивовижні пристосування. Наприклад, нічні птиці сови в темряві успішно видобувають їжу завдяки особливій будові слухового апарату, який дозволяє їм не тільки вловлювати найменші шерехи, але і безпомилково визначати місце знаходження джерела звуку, тобто орієнтуватися.
Кажани при польоті видають ультразвукові сигнали, не чутні людиною, і сприймають луну цих сигналів, відбиту від близько розташованих предметів. Тварини як би обмацують в темряві навколишній простір, здійснюючи ультразвукове «бачення», тобто ехолокацію. Завдяки цьому вони швидко літають в непроглядній темряві, спритно відшукують комах, не зачіпають зустрічні і навколишні предмети.
Деякі глибоководні головоногі молюски і нічні ямкоголові змії здатні на відстані вловлювати теплові промені, тобто мають термолокацію. Наявні в них спеціальні органи терморецептори настільки чутливі, що виявляють у темряві предмет, температура якого на десяту частку градуси відрізняється від температури навколишнього середовища.
Деяких жителів ночі природа наділила величезними очима з сильно розширюються зіницями, наприклад більшість геконів і лемурів. Багато нічних тварин та мешканців повної темряви володіють надзвичайно довгими чутливими органами дотику, наприклад глибоководні креветки або сліпі печерні комахи. Існують організми, які світяться в темряві. Особливо багато світяться тварин в глибинах морів і океанів.
 
З.В.Воронцова. Природа после захода солнца.Обитатели темноты.Москва."Изобразительное искусство".1987
 
Категорія: 8 клас | Додав: ponra (11.03.2013)
Переглядів: 10218 | Теги: кольоровий зір, термолокація, змії, ехолокація, будова око, фасеткові очі, Бінокулярний зір, акомодація | Рейтинг: 5.0/15
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz