Від найменшого до найбільшого...
Одиниці фізичних величин.Еталони.
Поняття «фізична величина» застосовується для опису матеріальних систем, об'єктів, що вивчаються в будь-яких областях.
Одиниця фізичної величини - вживана для кількісного вираження однорідних фізичних величин фіксована фізична величина, якій умовно присвоєно значення, що дорівнює одиниці.
В 1960 р. 11-я Генеральна конференція з мір та ваг прийняла систему одиниць фізичних величин, названу Міжнародної системи одиниць СІ (SI - франц. Syst'eme International).
В системі СІ сім основних одиниць:
метр - одиниця довжини; кілограм - одиниця маси; кельвін - одиниця температури; кандела - одиниця сили світла; ампер - одиниця сили струму; секунда - одиниця часу; моль - кількість речовини.
Інші одиниці є похідними.
Десяткові кратні і дольні одиниці утворюються за допомогою стандартних приставок СІ. Існують також позасистемні одиниці вимірювання: мікрон, рівний 1 мкм, і ангстрем (Å), рівний 0,1 нм, але їх застосування не рекомендується.
Для забезпечення єдності вимірювань необхідна тотожність одиниць, в яких проградуйовані всі засоби вимірювань однієї і тієї ж фізичної величини. Для цього застосовують засоби вимірювань еталони, що зберігають і відтворюють встановлені одиниці фізичних величин . Еталон - високоточний засіб призначений для відтворення і зберігання одиниць. За допомогою еталона розмір одиниці передається нижчестоячим за повірочної схемою засобам вимірів. Розрізняють наступні види еталонів.
Первинний еталон - еталон, що забезпечує відтворення одиниці з найвищою в країні (порівняно з іншими еталонами тієї ж одиниці) точністю.
Вторинний (або спеціальний) еталон - відтворює одиницю в особливих умовах і замінює при цих умови первинний еталон. Він створюється і затверджується в тих випадках, коли це необхідно для забезпечення найменшого зносу державного еталону.
Вторинні еталони за своїм призначенням поділяються на еталони-копії, еталони порівняння, еталони-свідки і робочі еталони.
Міжнародний еталон метра, що використовувався з 1889 по 1960 рік
З 1960 було вирішено відмовитися від використання виготовленого людьми предмета як еталон метра, і з цього часу по 1983 метр визначався як число 1 650 763,73, помножене на довжину хвилі помаранчевої лінії (6 056 Å) спектру, випромінюваного ізотопом криптону 86Kr у вакуумі.
Сучасне визначення метра:
Метр - це довжина шляху, що проходить світло у вакуумі за (1 / 299 792 458) секунди.
Всередині Сонячної системи для вимірювання відстаней користуються астрономічною одиницею. Одна астрономічна одиниця дорівнює довжині великої півосі орбіти Землі. Це приблизно 150 000 000 кілометрів. Так, до Урану біля 20-ти астрономічних одиниць (3 000 000 000 км). Астрономічна одиниця зручна тим, що, вимірюючи відстані в них, ми одночасно порівнюємо ці відстані з віддаленістю Землі від Сонця.
Найбільші квітки у раффлезії Арнольда. У неї повністю відсутні листя і стебла, зате квітка величезна і важить не менше 7 кілограмів при діаметрі близько 1 метра і товщині 2 сантиметри
На високогірних схилах Болівії (Південна Америка) зростає деревоподібна пуйя Раймонда. Її пагін, який здійнявся майже на 11 метрів, розкриває суцвіття діаметром два з половиною метри. На утворення такого величезного суцвіття, що складається з 8000 білих квітів, йдуть всі сили рослини і вона гине. (Правда, поки всі квітки відцвітуть, пуйя встигає прожити кілька років).
Ну а найменша квітка в світі у вольфії безкореневої з сімейства рясковых, що росте в стоячих водоймах тропічного і помірного поясів. Квітку можна розглянути тільки за допомогою збільшувального скла. У рослини немає ні коренів, ні листів, і воно складається тільки з одного модифікованого стебла. Найдрібніші в світі квітки з'являються на верхній стороні стебла, але це відбувається рідко, і побачити вольфию квітучої вдається небагатьом.
Діяльність людини."Гіганти і малюки."
«ЦАР-ЛІХТАР» Російське чудо «Цар-ліхтар» знаходиться в Володимиро-Суздальському музеї-заповіднику. «Цар-ліхтар» створили холмогорскі умільці на початку XVII століття за царським указом митрополита Іларіона. Ліхтар цей, заввишки більше двох метрів і вагою в десять пудів (160 кілограмів), несли зазвичай перед хресним ходом на Великдень вісім людей.
«ЦАР-ДЗВІН»
Найбільший в світі дзвін знаходиться на території Московського Кремля. Його вага - понад 200 тонн, висота - 6,14 метра, діаметр - 6,6 метра. Дзвін був відлитий у 1733 - 1735 роках російськими майстрами ливарної справи І. Ф. та М. І. Маториними. Під час пожежі 1737 року від дзвона відвалився шматок вагою в 11,5 тонни. «Цар-дзвін» майже сто років пролежав у землі, і лише в 1836 році його встановили на постаменті у Кремлі.
НАЙБІЛЬША ВАННА
Серед дивин, зроблених руками талановитих російських умільців, є ванна-гігант. Величезна чаша висотою 2 метри, глибиною - півтора і діаметром 7 метрів, вміщає 800 відер води. Ванна була встановлена в 1824 році в палаці Баболовского парку в Царському Селі (нині місто Пушкін).
НАЙБІЛЬША ЛЮСТРА
У 1970 році для Палацу культури в Алма-Ато була зроблена люстра-велетень вагою 7,5 тонни і довжиною 16 метрів. Вона складається з 50 тисяч металевих деталей, не рахуючи несучої конструкції, і з 50 616 кришталевих 40-сантиметрових підвісок.
НАЙБІЛЬША В СВІТІ ВАЗА
Коливанська ваза, що виготовлена з яшми і важить 19 тонн, є найбільшою у світі вазою. Її висота - 2,5 метра, а розмір овальної чаші - 5x3, 25 метра. Майстри Коливанської гранувальної фабрики працювали над нею 14 років і закінчили в 1843 році. Щоб доставити в Петербург дорогоцінний вантаж з Алтаю, знадобилася віз, в якого впрягли 160 коней! В даний час Коливанська ваза знаходиться в Державному Ермітажі.
НАЙТОВСТІШИЙ КАНАТ
Найтовстіший сталевий канат зроблений на Волгоградському сталепроволочно-кабелевому заводі. Його довжина - 3500 метрів, діаметр перетину 39 сантиметрів, а вага 22 тонни. Канат був виготовлений для фунікулера в похилому стовбурі шахти «Артем-2».
САМИЙ ВЕЛИКИЙ КИЛИМ
Цей гігантський килим нагадує квітуче поле тюльпанів. Площа килима - 252 квадратних метрів, де може розміститися сучасний реактивний літак. Килим-велетень, виготовлений умільцями Ашхабада, важить близько тонни, а для його перевезення в інше місто знадобився цілий вагон.
НАЙБІЛЬШІ БАРОМЕТРИ
Два найбільших в Росії барометри знаходяться на баштах будівлі Московського державного університету. Їх циферблат має діаметр 10 метрів. Довжина стрілки барометра близько 7 метрів. Кожен з апаратів важить близько 5 тонн.
САМИЙ ВЕЛИКИЙ АКВАРІУМ
У Клайпеді всередині старовинної фортеці «Крайня дюна» в Морському музеї знаходиться гігантський акваріум. Він має 20 метрів в діаметрі при обсязі 750 кубічних метрів.
...І НАЙМЕНШІ
Найменшу в світі шахову дошку з фігурами виготовив український микромастер Микола Сядри-стий. Вона вільно розміщується на зрізі людського волоса. Діаметр фігур у підстави 14 мікрон, тобто 0,014 міліметра.
Найменше на землі виріб, зроблене руками людини, - це шахова пішка, виготовлена тим же майстром. Пішка вільно уміщається на вістря голки. Через об'єктив мікроскопа здається, що пішка стоїть на рівній поверхні. Таких фігурок у маковій зерні помістилося б 3 мільйони. З півтора грамів золота можна було зробити таких пішок по одній на кожного жителя Землі, тобто близько 5 мільярдів. Пішка настільки легка, що не падає з перевернутого аркуша паперу.
НАЙМЕНШИЙ ФОТОАПАРАТ
Микромастер з Жмеринки Михайло Маслюк виготовив фотоапарат, який у 80 разів менше макового зернятка. Унікальну фотографію, зроблену за допомогою мікрокамери, Маслюк продемонстрував у 1985 році на виставці своїх робіт в Політехнічному музеї в Москві. А через рік він створив новий микроаппарат, який вже в 200 разів менше макового зернятка. Розглянути нову фотографію Маслюка можна тільки через мікроскоп.
НАЙМЕНШІ МЕДИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ
Микромастера Едуард Казарян і Михайло Маслюк на прохання медичних організацій виготовили кілька партій мікроскопічних інструментів: мікроскальпели, мікрозажимы, мікроголки, мікровимірювачі, мікропінцет, мікроложечку і багато іншого. Наприклад, Казарян зробив микрошприц для уколів в клітини організму людини.
Найменші інструменти, що використовуються в мікрохірургії ока, винайдені відомим фахівцем в цій галузі доктором медичних наук. Н. Федоровим. Наприклад, довжина робочої частини ножа для розрізання капсули кришталика дорівнює 0,1 міліметра, ширина - 0,08 міліметра.
САМИЙ МАЛЕНЬКИЙ ЗАМОК
Найменший у світі збірний виріб належить українському майстрові Миколі Сядристому. Це маленький золотий замок. Він має ключик, яким відкривається і закривається. Золотий замочок в 50 тисяч разів менше головки шпильки. (Для порівняння, - півграму золота вистачило б, щоб виготовити такий замок кожному жителеві багатомільйонного Києва.) На зрізі людського волоса замок і його деталі виглядають, як на великому столі.
ТУНЕЛЬ... ВОЛОССІ
Єреванський майстер Едуард Казарян зробив прозорий тунель з волосся завдовжки п'ять міліметрів, в якому назустріч один одному рухаються два поїзди. У кожному - по 35 вагонів. У вікнах вагончиків видно обличчя людей. На станціях - їх назви «Світ» і «Дружба». Сам тунель розташований на мініатюрній моделі земної кулі.
Ніж завдовжки МІЛІМЕТР
У краєзнавчому музеї нижегородського міста Павлово зберігається складаний ножик завдовжки ... міліметр.
Виготовив його місцевий умілець Павло Куликов, який і сьогодні працює на заводі художніх виробів.
Найбільші та найменші тварини.
Найбільший ссавець на нашій планеті - це, звичайно ж, блакитний кит. Дорослі тварини важать більше 150 тонн (а іноді і 170) і досягають довжини 33 метрів. Зараз блакитний кит - дуже рідкісна тварина, оскільки раніше на нього безжально полювали, винищуючи заради китового жиру і вуса. Тепер він живе в Беренговому і Чукотському морі, в районі Курильської гряди, Командорських і Алеутських островів. В Японському морі це гігант був повністю знищений.
Блакитний кит Balaenoptera musculus - більший навіть самого великого динозавра.За його останками вчені установили приблизну вагу. Це відповідає масі 30 слонів або 150 биків.
Найбільший наземний ссавець - це самець африканського слона. Найбільший слон мав висоту в плечах 3,96 м і важив понад 12 тонн. Слони, як і кити, головним чином спілкуються за допомогою низькочастотних шумів, не чутних людському вуху для зв'язку один з одним на відстані в кілька кілометрів, можуть чути ногами точно так само, як вухами, вловлюючи наднизькочастотні звуки, що проходять через землю.
Найвищий ссавець - Жираф (Giraffa camelopardalis) мешкає в сухій савані в Африці на південь від Сахари. Найвищим зареєстрованим примірником був самець по кличці Джордж, який належав до підвиду G. с. tippelskirchi. Коли йому було 9 років Він майже упирався ріжками в дах клітини висотою 6,1 м. Найменший ссавець мешкає у повітрі. Це свиноноса летюча миша. Її ще називають миша-джміль, адже за розміром вона поступається багатьом комахам. Довжина тіла її тіла менше 3 см, вага близько 2 г. Назва «свиноноса» миша-джміль отримала за те, що її ніс схожий на п'ятачок. Свиноносые кажани водяться у Тайланді та в М'янмі, їх чисельність дуже мала. За титул найменшого ссавця бореться і землерийка бурозубка. Довжина її тіла менше 5 см, а вага - до 2,5 м. Бурозубка-крихта живе повсюдно в Північній Європі і Росії, Монголії, Китаю і Південної Кореї, а також на Сахаліні і Хоккайдо. Харчуються землерийки безхребетними - черв'яками і комахами.
Найбільшим птахом на планеті є африканський страус - його зріст досягає 2,7 м, а вага - 175 кг. Очі у страусів настільки великі, що перевищують розміром їх мозок. Страус - птах нелітаючий, тому ноги розвинені у нього набагато краще, ніж крила. Поширений міф про те, що при небезпеці страуси ховають голову в пісок - не більш ніж казка. Захищаючи гніздо, самки дійсно распластываются на землі, але голову в неї не ховають. Найменший птах - колібрі-бджілка. Її довжина всього 5,7 см, вага 1,6 р. Швидкість польоту колібрі-бджілок 80 км/год, в польоті вони гудуть як бджоли.Харчуються колібрі нектаром, їхні гнізда за розмірами не перевищують наперсток. Найбільше яйце в світі належить також страусам - його вага досягає півтора кілограма, а довжина - 15-20 см, а найменше - колібрі - 0,5 м. Найбільша риба яка зустрічається на нашій планеті- китова акула. Вона може досягати довжини близько 14 м, хоча очевидці свідчили про акул розмірами до 20 метрів. Вага таких велетнів може досягати 12 т. Водяться ці риби в тропічних зонах Атлантичного, Тихого та Індійського океанів, але деколи запливають і північніше.Для людтни безпечні. Самими маленькими рибами довгий час вважалися бичок-пандака і бичок-мистихтис. Довжина цих рибок становить 7 мм, і живуть вони в прісноводних річках і озерах на Філіппінах. Проте нещодавно була виявлена ще більш дрібна риба, що мешкає в калюжах і торф'яних болотах на Суматрі. Хребетні, Клас Рептилії.
Найбільшими змями вважаються анаконда і сітчастий пітон. Пітон, що досягає довжини 10 м, довгий час лідирував, однак нещодавно був виявлений примірник анаконди довжиною понад 11,5 метрів. Анаконда мешкає в Південній Америці,а пітони живуть в Азії - в Бірмі, Таїланді, Лаосі, В'єтнамі, Малайзії, на Суматрі, Філіппінах, на острові Ява.Так само, як і анаконди, пітони полюють на дрібних тварин. Вони більш агресивні, ніж анаконда і можуть нападати на людину. Найменша змія завдовжки всього 10 см. Це браминский сліпун, поширена в Південній Азії і на Мадагаскарі. Сліпуна також називають «гончарської змією» - вони часто забираються в квіткові горщики. Як випливає з їх назви, сліпуни незрячі. Так як змія мешкає в землі і не потребує зору, то очі атрофувалися . Найбільша комаха в світі за розмірами порівнянна з гризуном і досягає ваги 80 г (для порівняння, куряче яйце важить 50-60 г).
А найбільший розмах крил у метелика „ павине око ” - 32 см. Ці метелики харчуються тільки в стані гусениць, а в дорослому віці тільки розмножуються. Водяться ці вони в тропіках і субтропіках Південно-Східної Азії, в Південному Китаї, Таїланді та Індонезії. Найменшими серед комах вважають Північноамериканську перокрилку - жука довжиною всього 0,25 см та наїзник-яйцеїда лаптуса - його довжина 0,2-0,21 см. До цих пір залишається загадкою, як комахи з такими крихітними крилами можуть літати. Джерела: http://ru.wikipedia.org/wiki
|