Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Середа, 22.01.2025, 11:12
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Календар визначних дат

14 жовтня День Українського козацтва
14 жовтня, неділя
День Українського козацтва

Відзначається щорічно 14 жовтня в день свята Покрови Пречистої Богородиці.

Зародження і формування української народності відбулося в XII-XV ст. на основі південно-західної частини східнослов'янського населення, яке раніше входило до складу Київської Русі (IX-XII ст.).
 На основі давньоруської народності сформувалися три східнослов'янських  народи - український, російський і білоруський.
Починаючи з XIII століття українці піддавалися угорському, литовському, польському і молдавському завоюванням. З кінця XV століття почалися набіги татарських ханів,що затвердилися в Північному Причорномор'ї ,які супроводжувалися масовим полоном і викраденням українців.
В XVI-XVII ст. в ході боротьби з іноземними загарбниками українська народність істотно консолідувалася. Найважливішу роль зіграло при цьому виникнення особливих військових формувань - козацтва (XV століття), яке створило державу (XVI століття) зі своєрідним республіканським строєм - Запорізьку Січ. Вона стало політичним оплотом українців.
У серпні 1775 року за указом імператриці Катерини II Запорізька січ була ліквідована.

 
 

Важко переоцінити роль козацтва в історії українського народу.
Саме козацтво було тією силою, яка активно впливала на історію України XVII – XVIII ст.
 Свято Покрова Пречистої Богородиці з давніх давен зміцнювало в душах козаків надію на опіку і заступництво Матері Бога Живого.
День Покрова, 14 жовтня, святкується в усіх козацьких громадах світу дуже урочисто, з молебнями про живих, з панахидами про тих, хто відійшов в інший світ, з урочистими загальними зборами козаків, з загальними трапезами.
Козаччина — доба небаченого піднесення народного духу, доба видатних державних, військових, церковних та культурних діячів — будівничих національної державності, які уславили Україну, зробили її знаною в усьому світі.
Історики вважають, що слово «козак» має тюркське походження і означає «вільна людини», а перша згадка про козаків датована 1492 роком.
Осередком козаччини стало Запоріжжя, де численні острови між рукавами Дніпра давали козакам безпеку, захист і змогу укріпитися.
Починаючи з перших років існування Запорозька Січ майже безперервно вела важку збройну боротьбу разом з усією Україною за віру і незалежність свого народу. Січі були притаманні ознаки республіки: власна територія, система виборних органів влади, правові звичаї, військо.
Перший з достовірно відомих козацьких гетьманів — князь, політичний і військовий діяч Дмитро Вишневецький (Байда), з яким Запорізька Січ вийшла на міжнародну арену як лідер боротьби східного слов'янства проти Кримського ханства і султанської Туреччини. Серед найвидатніших козацьких вождів — Самійло Кішка, Петро Конашевич-Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Сірко, Петро Дорошенко, Іван Мазепа, Пилип Орлик та ін. Всі вони були видатними державними й політичними діячами, носіями ідеї незалежної, самостійної Української держави.
Займаючи бойовий пост між турками і татарами, з одного боку, і поляками — з іншого, козаки представляли собою живий бастіон для всього українського народу. Вони піднялися у військовій справі до рівня кращих європейських армій XVII-XVIII ст., і чимало європейських правителів намагалися залучити козацтво як серйозну силу на свій бік або використати його для досягнення власних політичних цілей.
Народ ставився до запорожців з повагою і любов'ю, сприймав їх як символ мужності, честі, людської і національної гідності.
Епоха козацтва створила багатогранну, глибоку духовність, що стала гордістю і окрасою української культури.
 
З початку відродження козацтва на Україні підписані президентом України укази: «Про координаційну раду Українського козацтва», «Про національну програму розвитку Українського козацтва на 2002-2005 рр.» і, звичайно ж, «Про день Українського козацтва».
День Українського козацтва був закріплений Указом Президента України 7 серпня 1999 року № 966/99 і святкується щорічно 14 жовтня.
 Цей день називається «День Українського козацтва».
Категорія: Календар визначних дат | Додав: ponra (07.10.2012)
Переглядів: 1757 | Теги: Запорізька січ, свято, козацтво, День Українського козацтва | Рейтинг: 5.0/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2025Створити безкоштовний сайт на uCoz