Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Четвер, 18.04.2024, 16:58
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Календар визначних дат

22 вересня День партизанської слави України
22 вересня 2001 року, в день 60-ї річниці з початку підпільно-партизанського руху на Україні в роки Великої Вітчизняної війни, в країні вперше відзначався День партизанської слави, встановлений Указом Президента України.

День партизанської слави відзначається як данина всенародної поваги до тих, хто в суворий  час воєнного лихоліття боровся з фашистами в глибокому тилу ворога, не шкодуючи ні сил, ні самого життя.

6200 партизанських загонів і підпільних груп, які налічували близько мільйона людей, завдавали відчутні втрати гітлерівським військам на окупованій території, сприяючи просування частин і з'єднань Радянської Армії на захід.

За мужність і героїзм, проявлені в боротьбі з ворогом, 200 тисяч партизан і підпільників нагороджені орденами та медалями, 223 з них отримали звання Героя Радянського Союзу.
 
У роки Великої Вітчизняної війни на території Середино-Будського району точилися запеклі бої. Діяли три партизанські загони, а також  партизанські об'єднання С.А. Ковпака, О.М. Сабурова та інші.
 
Із історіїї міст і сіл України:
 
З наближенням ворога евакуювали в глибокий тил матеріальні цінності, машини та устаткування, частину населення. У вересні 1941 р. був створений підпільний райком партії [429, л. 98]. Для сформованого партизанського загону визначалися бази, проводилася бойова навчання з групами майбутніх партизан. Командиром загону став учасник громадянської війни. Н. Антипченко. 30 вересня 1941 р. загін у складі 102 осіб, у т. ч. 80 комуністів, перебазувався в урочищі Висока Гряда (на території Середино-Будського району)./507/

10 жовтня 1941 р. в Середину-Буду увірвалися німецько-фашистські окупанти.
Почалися розстріли і грабежі мирного населення.
 Тоді ж у першому нерівному бою Середино-Будського партизанського загону з гітлерівцями загинули 15 народних месників. Фашисти розстріляли секретаря підпільного райкому партії і комісара партизанського загону Р. Я. Литмановича. Але боротьба не припинилася. Частина партизан перейшла лінію фронту та влилася в ряди діючої Червоної Армії, інша залишилася в підпіллі і продовжувала боротьбу проти окупантів. На території Середино-Будського району було розміщено кілька місцевих загонів народних месників, діяли партизани з’єднання А. Ковпака, А. Н. Сабурова і інші [396].

Велике значення для розвитку партизанського руху, підняття бойового духу трудящих Середино-Буди мала операція, проведена 19 листопада 1941 р. групою партизан на чолі з О. Н. Сабуровимна залізничній станції Зернове. Партизани захопили станцію, спалили нафтобазу, знищили багато гітлерівців, вивели з ладу телеграфно-телефонні лінії [1082].

26 березня 1942 р. в с. Василівці сформувався партизанський загін «За Батьківщину» (командир І. Ф. Федоров, І комісар. Д. Сень, начальник штабу Ф. Т. Кудояр). Через два місяці він налічував 450 партизан, в жовтні його ядро становили 49 комуністів (717, с. 196). Наприкінці квітня 1942 р. партизани Сумщини завдали удару по угрупування ворога в Чернацькому, Пигаревці, Середино-Буді, на станції Зернове. Гарнізони гітлерівців були розгромлені. В операції брав активну участь і загін «За Батьківщину», партизани якого спільно із з'єднаннями С. А. Ковпака і А. Н. Сабурова створили групи по боротьбі з німецько-фашистськими окупантами.

У багатьох селах району партизани відновлювали Радянську владу, колгоспи. На території району вони вивели з ладу залізничну магістраль, і рух на ній припинилося майже на весь період окупації [717, с. 257]. Влітку того ж року загін «За Батьківщину» контролював більше половини території Середино-Будського району. Він складався з 500 бійців, мав на озброєнні автомати, кулемети, міномети і гармати.

26 жовтня 1942 р. загін «За Батьківщину» (командир І. Ф. Федоров, комісар Л. Е. Кізя) у складі з'єднання А. Н. Сабурова виступив в рейд на Правобережну Україну, де виконав близько 50 бойових операцій і диверсійних нападів на військові комунікації, гарнізони ворога і поліцейські дільниці. Окупанти понесли великі втрати в живій силі і бойової техніки. Партизани, захопивши великі трофеї, передали населенню близько тисячі тонн продовольства, сотні голів худоби. За період рейду в загін влилося більше 400 чоловік [396].




У жовтні 1942 р. був затверджений новий склад підпільного райкому партії на чолі з І. Д. Сенем, Ф. П. Бабиным і Л. Е. Кизей. 23 жовтня на хуторі Скрипкине (поблизу Старої Гути) райком сформував другий партизанський загін (командир І. Д. Сень, комісар Ф. П. Бабин). У травні 1943 р. він налічував 130 партизан, в т. ч. 28 комуністів. На початку 1943 р. на базі загону був створений Середине-Будський підпільний райкому ЛКСМУ [1114, с. 257]. Народні месники знищили кілька тисяч гітлерівських солдатів і офіцерів, зруйнували 10 км залізничного полотна, 7 залізничних і шляхових мостів, пустили під укіс 9 ворожих ешелонів з живою силою і технікою, підірвали 9 паровозів, 102 вагона, 132 платформи з танками і автомашинами [544].

У березні 1943 р. створено третій Середине-Будський партизанський загін, що налічував 92 людини (командир Е. Д. Кавери, комісар Р. О. Шевцов).


5 вересня 1943 р. частини 65-й армії Центрального фронту визволили Середино-Буду.
 Державна комісія встановила, що німецько-фашистські загарбники вбили тут 1478, повісили 15, викрали на каторжні роботи до гітлерівську Німеччину 371 людини, замучили 600 військовополонених [1226а]. Серед розстріляних - учасник першої російської революції 1905 – 1907 рр. і громадянської війни. Е. Бородулін.

Окупанти зруйнували заводи «Котломосстрой» і шкіряний, залізничну станцію Зернове, млин, олійницю, приміщення адміністративних установ, магазинів, лісгоспу, будинок профспілок, будинок піонерів, 2 школи, кінотеатр, 59 житлових будинків, розграбували майно колгоспів, МТС [512].

Категорія: Календар визначних дат | Додав: ponra (16.09.2012)
Переглядів: 1314 | Рейтинг: 5.0/7
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz