Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Середа, 29.01.2025, 02:48
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Новини науки і техніки

Чим пишуть у космосі.
 
 Насамперед, олівці в невагомості незастосовні, тому що стружки та грифельна крихта не зсипаються в сміття, а плавають по кабіні, чим створюють чималу небезпеку: їх можна вдихнути, вони можуть залетіти в око, в тонкий прилад і т.д. Крім того, олівець складається з дерева і графіту - надзвичайно горючих матеріалів, що в умовах замкнутого простору, наповненого киснем, дуже небажано.

У початковий період освоєння космосу, коли фломастерів ще не було, єдиною можливістю була використання кулькових авторучок. Однак і вони не працюють в невагомості.
Приватний підприємець Поль Фішер (Paul C. Fisher) і його фірма Fisher Pen Company вклали мільйон доларів (своїх грошей, а не засобів NASA) в розробку того, що тепер відомо як «космічна ручка Фішера». Пристроєм, запатентованим в 1965 р., можна писати, перебуваючи догори ногами, при температурі від -45 °C до +200 °C і навіть під водою. У ручці Фішера для роботи у відсутність сили тяжіння чорнило залиті у картридж, заповнений азотом під тиском 2,5 атм. - в 2,5 рази вище тиску земної атмосфери на рівні моря. Це тиск подає чорнило до кінчика ручки, де знаходиться кулька з карбіду вольфраму. Самі чорнило схожі на щільний гель, вони не окислюються і не висихають.

Фішер запропонував свій винахід NASA. Після випробувань в лютому 1968 р. NASA замовило 400 антигравітаційних кулькових виробів Фішера для місячної програми «Аполлон».
Через рік Радянський Союз замовив Фішеру 100 ручок і 1000 картриджів до них для використання на кораблі «Союз». Повідомила про це міжнародне агентство «Юнайтед Прес» відзначило, що і NASA, і Радянських космічне агентство при масовій закупівлі отримали 40-процентну знижку: замість $3,98 (собівартість) за штуку вони заплатили по $2,39. Так що витрачені були аж ніяк не мільйони.
Ручка Фішера використовувалася і на американському Шатлі, і на російській станції «Мир». Зараз будь-який землянин може придбати таку ручку за $50.

Цікаво, що радянським винахідником М.І. Клевцовим також була розроблена аналогічна кулькова авторучка, в яку паста подається до кульки за допомогою поршня, вмонтованого в герметичний стрижень з пастою, куди накачаний азот під тиском. Але із-за повільності чиновників Міністерства приладобудування, у веденні якого були заводи-виробники авторучок, в США встигли раніше. Там авторучка запатентована і виготовляється масовим тиражем, який давно окупив витрати на її розробку.
 
 В англійській Вікіпедії написано, що до появи ручок Фішера і американці, і росіяни використовували механічні (цангові) олівці, воскові олівці і пластикові палички для скла.
 
У Молдавії був винайдений механічний олівець "КиМеК" - цанговий олівець, багато їх пам'ятають, вони і зараз є в продажу. І перші зразки зберігаються в музеї космонавтики у Кишеневі, надійніше всякої механіки і надлишкового тиску в ручках. Кнопочку натиснув - грифель подався назовні.
 
 
Категорія: Новини науки і техніки | Додав: ponra (01.10.2012)
Переглядів: 1307 | Теги: космічна ручка Фішера, цанговий олівець, Космос | Рейтинг: 5.0/8
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2025Створити безкоштовний сайт на uCoz