Новий міжнародний проект: місія до Меркурія
Фахівці європейського космічного агентства ЄКА і японського агентства аерокосмічних досліджень JAXA готують нову дослідницьку місію , на цей раз до Меркурія .
Нинішньої осені в рамках « Всесвітнього тижня космосу » пройшла презентація нового проекту ЄКА - міжпланетного зонда « BepiColombo » , що розробляється фахівцями ESA спільно з Японським агентством аерокосмічних досліджень ( JAXA - Japan Aerospace eXploration Agency ) . Новий зонд призначений для дослідження Меркурія - найближчої до Сонця і найменш вивченої планети з планет земної групи (Меркурій , Земля , Венера , Марс ) .
Треба сказати , що переліт до Меркурія і проведення досліджень автоматичними космічними апаратами поблизу цієї невеликої планети - завдання непросте. Значний перепад температур на планеті в діапазоні від -180 до +430 градусів Цельсія висуває особливі вимоги до конструкції апарату та матеріалів . Водночас досягнення Меркурія передбачає значні енерговитрати , а значить , і відповідний запас палива на борту апарата.
За минулі роки всього лише два автоматичних космічних апарату працювали в околицях цієї планети. Апарат « Маринер- 10 » провів дослідження планети з пролітної траєкторії в 1974-75 роках. Інший космічний апарат , « Мессенджер » , був запущений на траєкторію польоту до Меркурія в серпні 2004 року , виведений на орбіту навколо Меркурія в березні 2011 року і аж до теперішнього часу перебуває на околопланетной орбіті Меркурія. ( Нещодавно , на початку листопада 2013 Мессенджер за допомогою камери MDIS - « Mercury Dual Instrument System » зробив і передав на Землю знімки комет Енке і ISON ) .
Технологічна модель станції «BepiColombo»
Планується , що в серпні 2015 року ( вибір дати старту не остаточний) до найменшої (її маса становить близько 5 % від маси Землі ) і однієї з найменш вивчених і найближчої до Сонця планет відправляться дві орбітальних станції на одному транспортному модулі Mercury Transfer Module ( MTM ) . Апарат місії « BepiColombo » буде запущений до Меркурія за допомогою російської триступеневої ракети -носія Союз -У з розгінним блоком Фрегат . Загальна вага космічної станції становить близько трьох тонн , з яких приблизно половина - пальне.
Орбітальний модуль Mercury Planetary Orbiter ( MPO ESA ) буде обладнаний 11-ма науковими приладами , датчиками і камерами , призначеними для зйомки та аналізу особливостей поверхні Меркурія. Один з наукових приладів на МРО буде російським . Інший орбітальний модуль Mercury Magnetospheric Orbiter ( MMO ) , що розробляється фахівцями японського космічного агентства JAXA , з п'ятьма науковими приладами , призначений для вивчення магнітосфери Меркурія.
Наукова станція Mercury Planetary Orbiter ( MPO ) при досягненні близьких околиць планети повинна бути виведена на робочу орбіту висотою від 400 до 1500 км над поверхнею Меркурія , після чого займеться повним картографуванням і дослідженням особливостей поверхні планети. Серед наукових завдань - вивчення елементного та мінералогічного складу Меркурія , більш точна оцінка розмірів і стану ядра планети.
Інша наукова космічна станція дасть можливість отримати більш повне уявлення про магнітне поле Меркурія.
Плановані дослідження на орбіті навколо Меркурія дозволить вченим не тільки отримати нову інформацію про поверхні Меркурія - близькому планеті до нашого світила , а й отримати більш глибоке уявлення про виникнення , геологічної історії внутрішніх планет нашої Сонячної системи , включаючи Землю.
За попередніми розрахунками розробників , орбітальна частина місії станції « BepiColombo » , повинна продовжитися не менше одного року.
Науковий модуль ММО для вивчення магнітосфери Меркурія.
|