Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Четвер, 21.11.2024, 13:20
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Новини науки і техніки

Така знайома і незнайома кулькова ручка...
Така знайома і незнайома кулькова ручка...
 
 Кулькова ручка - один з винаходів, без яких зараз важко уявити портфель школяра або письмовий стіл службовця. А придумав її угорський винахідник Ласло Біро (László József Bíró)(1899 - 1985).

Він народився в Будапешті в єврейській сім'ї. Його батько, Матіаш Біро, був стоматологом. Синові, здавалося б, йти по стопах батька. І, дійсно, після школи Ласло вступив на медичний факультет, але диплом так і не отримав. Деякий час він практикував як гіпнотизер, працював у компанії з виробництва нафтопродуктів. Потім брав участь у тодішніх модних віяннях - автоперегонах, і навіть придумав разом з другом автоматичну коробку передач. Патент на винахід купила американська компанія General Motors для того, щоб не дати нікому реалізувати цей винахід. Своєрідне визнання того, що у винахідника була голова на плечах! Врешті-решт, хлопець став журналістом. Будапештським журналістом!


Ласло Біро спочатку очолював газету «Hongrie-Magyarország», що за-французькою і угорською означало «Угорщина», а після її закриття став працювати в газеті «Elôtte». Природно, його робочим інструментом була ручка.

І тут виявилося, що цей інструмент дуже далекий від досконалості. Передові журналісти, якими себе, без сумніву, вважали і журналісти Будапешта, вже обзавелися капілярними перовими ручками, паркерами. Це були найбільш досконалі і найбільш дорогі прилади для письма того часу. І все ж в самий невідповідний момент вони або протікали, або відмовлялися слід залишати на папері.

Чорнило дуже рідке, тому воно і виливаються з ручки. З тієї ж причини воно довго висихає, - підказав Ласло його брат Джордж хімік за освітою. От якби зарядити ручку типографською фарбою...»

Але друкарська фарба була занадто густою, щоб потрапляти на папір самопливом. Так виникла ідея ручки, головним вузлом якої була капілярна трубка, заповнена густий фарбою. Через відкритий кінець трубки фарба з-за своєю тягучості не виходила. В інший кінець капіляра був запресований пишучий вузол у вигляді сталевої кульки. При русі по паперу кулька оберталася і переносила тонкий шар фарби на папір. Ручка залишала слід, ручка писала! 25 квітня 1938 року Ласло Біро отримав угорський патент на кулькову ручку. І в тому ж році він залишив Угорщину, оскільки фашистський уряд Хорті проводив політику «видавлювання» євреїв з країни. Ласло Біро з родиною осів у Парижі. І тут же він продав першу ліцензію на виробництво кулькових ручок.

Як це не здасться дивним, перше масове виробництво дешевих кулькових ручок організували Королівські військово-повітряні сили Великобританії, оскільки звичайні ручки пір'яні протікали в літаках від зниження атмосферного тиску. До речі, ручки також не можуть писати у відкритому космосі і в стані невагомості. Користуватися перовими ручками у польоті на великій висоті було неможливо, тому штурманам видавали хімічні олівці, що було якось несолідно. А масове виробництво, як виявилося, зробило кулькову ручку дешевшою за олівець.

Перебування в Парижі було недовгим. Після вторгнення німецьких військ сімейство Біро перебралося за океан, в Аргентину. 10 червня 1943 року Ласло Біро отримав аргентинський патент на свій винахід. А незабаром він організував фабрику з виробництва кулькових ручок «Eterpen». Щорічна продаж ручок Біро досягла 7 мільйонів штук.

Але грандіозний комерційний успіх виявився локальним. Коли Ласло Біро задумав почати виробництво своїх авторучок в США, з'ясувалося, що один з американських підприємців побував в Аргентині і оцінив комерційний потенціал кулькової ручки. Повернувшись на батьківщину, він тут же запатентував чужий винахід на своє ім'я. Американський ринок, здавалося б, було втрачено назавжди.

Як би не так! Після Другої світової війни авторучка Ласло Біро потрапила в руки французького підприємця італійського походження Марселя Биша (Marcel Bich) (1914 - 1994), який побудував під Парижем фабрику з виробництва друкарських приладів. У 1950 році він купив патент Л. Біро за $1 млн і серйозно удосконалив його винахід. М. Біш використовував винайдений у Швейцарії спосіб обробки металу з точністю до сотих часток міліметра і почав виготовляти сталеві кульки діаметром всього 1 мм. Завдяки цьому кулькова ручка Біро стала писати тонше, а чорнило зовсім не протікали крізь пишучий вузол і не залишали брудних плям на папері.

Ручку нової конструкції Біш назвав «Кристал» і в 1950 році почав випуск цих ручок у Франції. А в 1958 році Біш захистив свій винахід патентом США і вийшов на американський ринок, заснувавши компанію BiC. BiC почала масове виробництво дуже дешевих одноразових кулькових ручок з легкої пластмаси. Ручки, шестигранні, як олівець, практично витіснили з американського ринку інші подібні прилади. Компанія BiC і понині є «чемпіоном світу» в області виробництва і продажів кулькових ручок.

Аргентина стала другою батьківщиною для Ласло Біро. У іспаномовної країні його угорське ім'я стало Ладіслав. А його день народження, 29 вересня, став національним святом, Днем винахідника. Практично у всіх європейських мовах кулькові ручки названі з використанням слова «кулька»: «ballpoint» pen в англійському, «bolígrafo» в іспанській, «penna a sfera» в італійському і «Kugelschreiber» в німецькому. Тільки в Аргентині ручки називають «бірами», на честь винахідника ручки Ласло Біро, який мало що отримав від свого винаходу : з-за того, що він не оформив вчасно патент, його обдурили досвідчені ділки.
 
 До речі, Біро помер не так давно, в 1985 році.
 
 Щосекунди у світі продається 125 кулькових ручок. Третина ринку кулькових ручок в Америці належить компанії BIC, яка з 1983 року продала в США більше 7 мільярдів ручок.


За 1 рік людина списує 3-4 ручки, при цьому кожною гарною ручкою можна написати 50 тис. слів.

В Америці є ручка - комп'ютер, що говорить англійською мовою, яка продається в наборі зі спеціальним папером. Вона сама виправляє всі допущені помилки в написанні, може здійснювати переклад на іспанську мову і назад і при цьому вимовляти слова вголос.

Найдорожча ручка, занесена в книгу рекордів Гіннеса, коштує 1 млн. євро. Це платинова авторучка «Montegrappa». Кожен рік, вдавившись кульковою ручкою, вмирає близько 100 осіб.
Категорія: Новини науки і техніки | Додав: ponra (23.10.2012)
Переглядів: 3021 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.8/17
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz