Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
П`ятниця, 29.03.2024, 17:44
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Різне

Чому на початку бігу першокласний бігун не прагне обганяти суперників?

Чому на змаганнях першокласний бігун на початку бігу  не прагне бути попереду суперників?

  Першокласний бігун на змаганнях  зовсім не прагне на початку бігу бути попереду суперників. Навпаки , він намагається триматися позаду них; тільки наблизившись до фінішу, він обганяє  інших бігунів і приходить до кінцевого пункту перший . Для чого обирає він такий маневр? Чому йому вигідніше бігти позаду інших?

 Причина та , що при швидкому бігу доводиться затрачати чимало роботи для подолання опору повітря. Звичайно ми не думаємо про те , що повітря може служити перешкодою нашому руху: ходячи по кімнаті або прогулюючись по вулиці, ми не помічаємо , щоб повітря сповільнює  рухи. Але це тільки тому, що швидкість нашої ходьби невелика. При швидкому русі повітря вже помітно заважає нам рухатися. Хто їздить на велосипеді, той добре знає , що повітря заважає швидкій їзді. Недарма гонщик пригинається до керма своєї машини: він цим зменшує величину тієї поверхні, на яку напирає повітря. Обчислено, що при швидкості 10 км на годину велосипедист витрачає сьому частину своїх зусиль на те, щоб боротися з повітрям; при швидкості 20 км на боротьбу з повітрям йде вже четверта частка зусиль велосипедиста. При ще більшій швидкості доводиться витрачати на подолання повітряного опору третю частку роботи і т.д.

 Тепер вам стане зрозуміло загадкове поведінка вправного бігуна. Поміщаючись позаду інших, менш досвідчених бігунів, він звільняє себе від роботи з подолання повітряного опору , оскільки цю роботу виконує за нього той, що біжить попереду. Більш досвідчений бігун  зберігає свої сили , поки не наблизиться до мети настільки, що стане нарешті вигідно обігнати суперників.

 Яку швидкість розвиває бігун на короткі  та довгі дистанції  дивіться

http://scoolphysics.ucoz.ua/publ/8_klas/shvidkist_u_prirodi/11-1-0-72

  Маленький дослід допоможе зрозуміти  вам сказане.

Виріжте з паперу кружок завбільшки з пятикопіїчну монету. Упустіть( не киньте, а просто розкрийте руки!) монету і кружок порізно з однакової висоти . Ви вже знаєте, що в порожнечі всі тіла повинні падати однаково швидко . У нашому випадку правило не виправдається: паперовий кружок впаде на підлогу помітно пізніше монети. Причина та , що монета краще долає опір повітря, ніж папірець . Повторіть досвід на інший лад: покладіть паперовий кружок поверх монети і тоді упустите їх. Ви побачите, що і кружок і монета досягне підлоги  в один час. Чому ?

  Тому що на цей раз паперовому кружку не доводиться боротися з опором повітрям: цю роботу виконує за нього монета, що рухається попереду. Точно так само і бігунові , який рухається позаду іншого, легше бігти: він звільнений від боротьби з опором повітря.

Категорія: Різне | Додав: ponra (04.04.2014)
Переглядів: 866 | Рейтинг: 5.0/5
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2024Створити безкоштовний сайт на uCoz