Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Середа, 22.01.2025, 07:12
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Різне

Що таке бабине літо?

     Що таке бабине літо?
     Всі знають, що бабиним літом називають короткочасне повернення тепла і сухої погоди після осінніх холодів і дощів. Здавна початок бабиного літа було прив'язане до народних прикмет і свят церковного календаря. Вважалося, що воно починалося в день Симеона-літопроводця (14 вересня) і закінчувалося в Аспосів день (21 вересня) або на свято Воздвиження (28 вересня). Але клімат істотно змінювався. І за століття, і за останні десятиліття.

Все переплуталося. І зараз часто будь-яке осіннє потепління і називають бабиним літом. Навіть фахівці- метеорологи. Достатньо почитати їхні прогнози погоди. За осінь у них наступає кілька «бабиних  літ». Але цьому осінньому поверненню тепла є своя яскрава прикмета і певна причина.

І полягає вона в тому, що природа починає готуватися до зими. В листі руйнується яскраво-зелений хлорофіл, і з'являються жовті та оранжеві речовини ксантофіл і каротин, червоний і фіолетовий антоциан. Ці зміни в листі викликають їх в'янення і подальший листопад. Хімія і біологія їх складна, але найголовніше, що ці процеси відбуваються з виділенням тепла.

Один листок або травинка погоду не зроблять, але  їх в’янучі мільйони тонн в даній місцевості  викликають підвищення температури аж на кілька градусів. Це і є причина потепління в середині осені. І настає воно в різний час в вересні або на початку жовтня в залежності від погоди у попереднє літо і стану дерев, чагарників і трави. Але завжди одночасно з в'яненням.

Конкретні метеорологічні умови, північні або південні вітри в період в'янення листя можуть скоротити або подовжити період бабиного літа. Але саме виділення великої кількості тепла, яке піднімається вгору, розганяє хмари і підвищує атмосферний тиск. Тобто не стійкий антициклон, як вважають метеорологи, приносить бабине літо, а золота осінь викликає цей антициклон.

Тому осінні потепління, коли листя ще зелене або коли вони вже опало, не можна вважати бабиним літом. І стає зрозумілим, чому бабине літо виникає саме в середніх широтах з їх вираженою зміною пір року і саме восени під різними назвами в різних країнах.



Джерело: стаття Валерія Яковлєва « Что такое бабье лето?»

Категорія: Різне | Додав: ponra (07.09.2014)
Переглядів: 2965 | Рейтинг: 5.0/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2025Створити безкоштовний сайт на uCoz