Пономаренко Раїса Анатоліївна
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
 
Середа, 22.01.2025, 08:58
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Олімпіади, конкурси [15]
Новини науки і техніки [29]
Календар визначних дат [31]
Видатні фізики [17]
Різне [29]
7 клас [11]
10 клас [11]
11 клас [29]
Позакласна робота з фізики [8]
Виховна робота [39]
8 клас [21]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Головна » Статті » Видатні фізики

КостянтинЦіолковський- основоположник сучасної космонавтики
17 вересня 1857 в селі Іжевське Рязанської губернії народився Костянтин Едуардович Ціолковський (1857 - 1935) - видатний російський і радянський вчений, основоположник сучасної космонавтики, а також філософ, яскравий представник школи російського космізму.
 
За сімейним переказом, рід Ціолковських веде свою генеалогію від козака Северина Наливайка, який керував антифеодальним селянсько-козацьким повстанням на Україні в 16 столітті. Нащадки Наливайко в заслані поріднилися з дворянської сім'єю і прийняли їх прізвище - Ціолковський. Саме ж прізвище походить від назви села Целково.
 
Ще з дитинства Ціолковський був дуже допитливим ( " читати я пристрасно любив і читав все, що було і що можна було дістати" ) , а також схильність до фантазування і жадання уваги до своїх фантазій ( «любив мріяти і навіть платив молодшому братові , щоб він слухав мої марення» ) . Однак незабаром безтурботне дитинство Ціолковського закінчилося трагедією : «Років десяти - одинадцяти , на початку зими , я катався на санчатах . Простудився . Застуда викликала скарлатину . Захворів , марив . Думали , помру , але я одужав , тільки сильно оглух , і глухота не проходила . вона дуже мучила мене . Я колупав у вухах , витягав пальцем повітря, як насосом , і думаю , сильно собі цим зашкодив , тому що одного разу показалася з вух кров.
Наслідки хвороби , відсутність ясних звуків , відчуттів , роз'єднання з людьми , приниження каліцтва - сильно мене отупили . Брати вчилися , я не міг. Чи було це наслідком отеплення або тимчасової несвідомості , властивої моєму віку і темпераменту , я до сих пір не знаю» .
Незабаром після хвороби Кості його батько отримав нову посаду ( Едуард Гнатович працював лісничим ) у В'ятці (сучасний Кіров) і сім'я переїхала туди .
У 12 років Костя вступив до гімназії , проте глухота заважала навчанню : «Вчителів абсолютно не чув або чув одні неясні звуки» . У тому ж році прийшла сумна звістка з Петербурга - помер старший брат Дмитро , який навчався в Морському училищі. Його смерть тяжко вразила всю сім'ю , особливо матір . На 13- му році життя Костянтин Ціолковський втратив матір , яка померла , не доживши навіть до 40 років. Горе від втрати близьких , глухота і наступивши від неї «отупіння» призвели до того , що в другому класі гімназії Костя залишився на другий рік , а з третього класу був відрахований. Після цього Костянтин Едуардович вже ніколи і ніде не вчився - займався виключно самостійно.
З дитинства у Ціолковського проявилися схильності до винахідництва . Вже в 11 років він майстрував лялькові ковзани , будиночки , санки , годинники з гирями . А до 14- ти років він робив саморушні коляски і локомотиви , які приводяться в рух спіральної пружиною . Костянтин виготовив власний токарний верстат , на якому точив дерево . У цей період їм були виготовлені різні вітряні млини , в тому числі коляска з вітряком , яка могла їздити проти вітру. До 14- ти років «отупіння» Ціолковського , пов'язане з глухотою , пройшло і він став читати з тією ж допитливістю , як і раніше. Він прочитав різні наукові книги , які були у батька в бібліотеці і змайстрував астролябію : «За допомогою астролябії , не виходячи з дому , я визначаю відстань до пожежної каланчі . Знаходжу 400 аршин . Іду і перевіряю . Виявляється - вірно. Так я повірив теоретичному знанню» .
Батько , натхнений винахідницькими успіхами сина , відправляє його вступати у Вище технічне училище в Москві (нині МГТУ ім. Баумана ) . Проте син , приїхавши до Москви , так і не став нікуди вступати: «Що я міг зробити там зі своєю глухотою ! Які зв'язку зав'язати ? Без знання життя я був сліпий щодо кар'єри і заробітку. Я отримував з дому 10-15 рублів на місяць . Харчувався одним чорним хлібом , не мав навіть картоплі і чаю . Зате купував книги , трубки , ртуть , сірчану кислоту та інше. Я пам'ятаю добре , що , крім води і чорного хліба , нічого не було. Кожні три дні я ходив у булочну і купував там на 9 коп. хліба. Таким чином, я проживав 90 коп. на місяць.
Тітка сама нав'язала мені силу-силенну панчіх і надіслала до Москви. Я вирішив , що можна відмінно ходити без панчіх (як я помилився !) . Продав їх за безцінь і купив на отримані гроші спирту , цинку , сірчаної кислоти , ртуті та іншого. Завдяки , головним чином , кислотам я ходив у штанах з жовтими плямами і дірками . Хлопчики на вулиці зауважували мені : «Що це , миші , чи що , з'їли ваші штани ? » Ходив я з довгим волоссям просто від того, що ніколи було стригти волосся . Смішний мабуть був страшно. Я був все ж щасливий своїми ідеями , і чорний хліб мене аніскільки не засмучував . Мені навіть в голову не приходило , що я голодую і виснажую себе» .
У Москві Ціолковський самостійно вивчав різні науки , ходячи в єдину тоді безкоштовну бібліотеку - Чортківську , де зустрів свою споріднену душу - засновника російського космізму Миколи Федорова , який працював тут бібліотекарем . Однак тоді Ціолковський толком нічого не знав про погляди Федорова та дичився його . В результаті Федоров і Ціолковський так жодного разу і не заговорили про космос . . У 1879 році він екстерном склав іспити на звання вчителя і був призначений учителем арифметики і геометрії в Воровське повітове училище Калузької губернії. У Борівському Ціолковський зняв кімнату в будинку священика: «Часто розмовляли за чаєм, обідом або вечерею з його дочкою. Вражений був її розумінням Євангелія.
Пора було одружитися, і я одружився на ній без любові, сподіваючись, що така дружина не буде мною вертіти, буде працювати і не перешкодить мені робити те саме. Ця надія цілком виправдалася.
Вінчатися ми ходили за чотири версти, пішки, не вбиралися, до церкви нікого не пускали. Повернулися - і ніхто про наш шлюб нічого не знав.»
У шлюбі Ціолковського та Варвари Євграфівни народилося семеро дітей. Ще до одруження Ціолковський поставив Варварі Євграфовні умови, виконання яких, незважаючи ні на що, вимагав твердо протягом усього життя: у дружини не повинно бути гостей; до них не заходять родичі, в будинку не повинно бути ні найменшої суєти, здатної перешкодити заняттям. Працювати, незважаючи на глухоту, Ціолковський міг тільки при абсолютній тиші. У сім'ї постійно виникали негаразди через шум, який створювали діти. З усіма ввічливий і делікатний, Костянтин Едуардович дома часто несправедливо дратувався, кричав, не терпів виправдань.
Ціолковський, незважаючи на одруження на дочці священика, був атеїстом, як і його батько Ціолковський отримував 27 рублів платні на місяць. Цього вистачало б для безбідного життя, але значна частина цих грошей йшла на наукові досліди
У цей же період з'являються і перші наукові дослідження Ціолковського та публікації . Після видання його роботи "Механіка тваринного організму " , яка отримала схвальні відгуки І.М. Сєченова , Костянтин Едуардович був прийнятий у Російське фізико - хімічне товариство .

Починаючи з 1884 року основними напрямками роботи Ціолковського стають : наукове обгрунтування суцільнометалевого аеростата ( дирижабля ) , обтічного аероплана , потяги на повітряній подушці і ракети для міжпланетних подорожей. А з 1896 року він систематично займався теорією руху реактивних апаратів і запропонував ряд схем ракет далекої дії і ракет для міжпланетних подорожей. Ціолковський і моделі спроектованих їм дирижаблів (1913 рік) 1887 році Ціолковський написав невелику повість "На Місяці" – свій перший науково-фантастичний твір, де описуються відчуття людини, що потрапила на Місяць. Майже всі припущення, висловлені в цій роботі, були згодом підтверджені спостереженнями. Проте були у вченого і великі прорахунки. Наприклад, через ізоляцію від наукового світу він заново відкрив кінетичну теорію газів, відіславши її Менделєєву, на що той здивовано відповів: кінетична теорія газів відкрита 25 років тому. За зайвої незалежності мислення Ціолковський до кінця життя вважав за краще самостійно виводити давно виведені іншими формули, витрачаючи на це багато цінного часу.

У 1892 році вчений переїхав до Калуги , де влаштувався працювати викладачем фізики і математики , не припиняючи своїх наукових пошуків - зокрема , в цей період він звернувся до мало вивченої області - створенню літальних апаратів важчих за повітря . У 1902 році Ціолковський купив велосипед. Велопрогулянки незабаром стали для нього звичкою, якою він слідував до кінця життя. У 1903 році Ціолковський опублікував статтю «Дослідження світових просторів реактивними приладами», де вперше довів, що апаратом, здатним здійснити космічний політ, є ракета. У цій статті і наступних її продовженнях (1911 і 1914 років) він розробив деякі ідеї теорії ракет і використання рідинного ракетного двигуна. Ціолковський обчислює роботу з подолання сили земного тяжіння, визначає швидкість, необхідну для виходу апарата в Сонячну систему («друга космічна швидкість») і час польоту
Після Жовтневої революції 1917 року Ціолковський багато і плідно працював над створенням теорії польоту реактивних літаків , винайшов свою схему газотурбінного двигуна , опублікував теорію і схему поїзда на повітряній подушці (1927) , розробив теорію польоту реактивних літаків в стратосфері і схеми пристрою літаків для польоту з гіперзвуковими швидкостями ( 1932) , отримав найважливіші наукові результати в теорії руху ракет ( ракетодинаміка ) , заклав основи теорії ракет і рідинного ракетного двигуна ( РРД ) ...

Саме Ціолковський вважав , що розвиток життя на одній з планет Всесвіту досягне такої могутності і досконалості , що це дозволить долати сили тяжіння і поширювати життя по Всесвіту.

Він є автором численних наукових робіт і статей з аеронавтики , ракетодинаміку і космонавтики. Нагороджений багатьма державними нагородами.

Помер Костянтин Едуардович Ціолковський 19 вересня 1935 в Калузі. Костянтину Ціолковському не судилося за життя побачити втілення своїх мрій про підкорення космосу. Перший штучний супутник Землі був запущений Радянським Союзом у 1957 році, через 22 роки після смерті Ціолковського.
 Джерела: Стаття про К.Е. Циолковском з Вікіпедії.

               С. Блінков «Ціолковський: творець і особистість».

                Публікація в 19 ВЕК
Категорія: Видатні фізики | Додав: ponra (14.09.2013)
Переглядів: 2497 | Теги: Ціолковський, ракета, польот, основоположник, реактивний, космонавтика | Рейтинг: 5.0/10
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
  • Инструкции для uCoz

  • Copyright Raisa © 2025Створити безкоштовний сайт на uCoz